Washington Post: İran ve Rusya 'kamikaze' İHA üretmek için gizlice anlaştı

Washington Post: İran ve Rusya 'kamikaze' İHA üretmek için gizlice anlaştı
Yayınlanma:
A+ A-
Washington Post'un Batılı istihbarat kaynaklarına dayandırdığı habere göre Rusya ve İran, kamikaze İHA üretecek. Şehadet-136 olarak bilinen İHA'lar sebebiyle ABD ve AB ülkeleri Tahran'a ek yaptırımlar getirmişti.

Artı Gerçek - ABD'de yayımlanan Washington Post gazetesi, Rusya ile İran'ın insansız hava aracı (İHA) imalatına başlamak için "sessizce" anlaşmaya vardığını yazdı. Gazete, İran'ın, Rusya topraklarında İHA üreteceğini ileri sürdü.

Washington Post'un Batılı istihbarat örgütlerine dayandırdığı iddiaya göre, kasım ayı başında iki ülke arasında İran'da yapılan bir toplantıda varılan anlaşma kamuoyundan gizli tutuldu.

Washington Post, iki ülkenin İHA üretimi için gerekli olan parçaları ve tasarımları paylaşarak üretimi birkaç ay içinde başlatacağını yazdı.

İRAN 'SAVAŞTAN ÖNCE SATTIK' DEMİŞTİ

Batılı ülkelerin tarafından Ukrayna'da kullanılmak üzere Rusya'ya İHA tedarik ettiğini savunduğu Tahran yönetimi, iddiaları reddediyor. İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, "Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşta İran'a ait insansız hava araçlarını kullandığı açığa çıkarsa bu konuya kesinlikle kayıtsız kalmayacağız" ifadelerini kullanmıştı.

YENİ YAPTIRIMLARA SEBEP OLDU

ABD'nin başını çektiği Batılı ülkeler ise Rusya'ya İHA sattığı iddiasıyla İran'a yaptırım kararları almıştı. İngiltere, Fransa ve Almanya da 21 Ekim'de BM'ye suçlamaların soruşturulması çağrısında bulunmuştu.

Geçtiğimiz günlerde ise ABD Hazine Bakanlığı, Tahran'a yönelik yeni yaptırımları duyurdu. Yaptırım uygulanan şirketler arasında, İran Devrim Muhafızları Ordusu (IRGC) Havacılık ve Uzay Kuvvetleri'ne bağlı olduğu bilinen Shahed Aviation Industries Araştırma Merkezi, İran ile Rusya arasındaki uçuşları koordine etmek için İranlı bir şirketle işbirliği yapmakla suçlanan Birleşik Arap Emirlikleri hava taşımacılığı şirketleri Success Aviation Services FZC ve iJet Global DMCC yer aldı.

İran'ın Rusya ile ortak üretim konusunda anlaştığı Şehadet-136 isimli havadan karaya insansız hava aracı, küçük bir savaş başlığı ile hedefi vurduğunda infilak eden tek kullanımlık (kamikaze) bir araç olarak biliniyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar