Yemen açıklarındaki Türk gemisinde patlama

Yemen açıklarındaki Türk gemisinde patlama
Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Kasım 2019 14:28
A+ A-
Yemen’in Salif limanı açıklarında demirleyen Türkiye'ye ait gemide meydana gelen patlamanın nedeninin füze saldırısı da olabileceği belirtildi.

DÜNYA - Yemen'de Husilerin kontrolünde bulunan Salif limanına buğday taşıyan Türkiye bandralı bir gemide patlama meydana geldi. 

Reuters haber ajansına göre patlama nedeniyle İnce İnebolu adlı geminin sol tarafının ortasında bir delik açıldığı ve kaptanın Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine bağlı bir savaş gemisinden yardım istediği bildirildi. Geminin koliasyon güçleri tarafından Suudi Arabistan'daki Jizan limanına çekildiği belirtildi.

FÜZE SALDIRISI İHTİMALİ 
Patlama nedeni henüz ne olarak bilinmiyor ancak Reuters'a konuşan koalisyon sözcüsü, gemide yapılan incelemede patlamanın içeriden dışarıya doğru medyana geldiği tespit edildiğini söyledi. Reuters'a konuşan bir gemicilik kaynağı ise patlamanın geminin bazı parçalarındaki aşırı ısınma veya bir füzenin isabet etmesi sonucu meydana gelmiş olabileceğini söyledi.

Yemen'de Şii Husi milisleri ile Suudi Arabistan destekli Devlet Başkanı Abdurrabbu Mansur el Hadi’ye bağlı Sünni birlikler arasında yaklaşık üç yıldır yaşanan iç savaş sırasında daha önce ticari gemi saldırıya uğramıştı.(HABER MERKEZİ) 

 

Öne Çıkanlar