YPG: ‘Rusya, Efrin’de üs kuracak’

YPG: ‘Rusya, Efrin’de üs kuracak’
YPG yetkilileri, Rusya’nın Efrin Kantonu’nda üs kurmakta olduğunu açıkladı. DÜNYA– YPG Sözcüsü Rêdur Xelil, yaptığı yazılı açıklamada Rusya'nın,...

YPG yetkilileri, Rusya’nın Efrin Kantonu’nda üs kurmakta olduğunu açıkladı.

DÜNYA– YPG Sözcüsü Rêdur Xelil, yaptığı yazılı açıklamada Rusya'nın, Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin'de bir askeri üs kuracağını ve YPG üyelerine askeri eğitim vereceğini söyledi.

Sözcü, üssün "terörle mücadele işbirliği" çerçevesinde kullanılacağını söylerken, anlaşmaya dün (pazar günü) varıldığını vurguladı. Celil Rus askerlerinin zırhlı personel taşıyıcılar ve diğer zırhlı araçlarla bölgeye ulaştığını ifade etti.

Rêdur Xelil'in yaptığı yazılı açıklama "Rus askeri varlığı, YPG ve Suriye'de faaliyet gösteren Rus güçleri arasındaki terörle mücadele ve güçlerimizi modern savaş yöntemleri konusunda eğitme ve Rus güçleriyle doğrudan temas kurmayı öngören anlaşma çerçevesinde gerçekleşmiştir" denildi.

Türkiye, "PKK'nın Suriye kolu" olarak tanımladığı YPG'yi ve YPG'nin siyasi oluşumu PYD'yi "terör örgütü" olarak kabul ediliyor ve bu örgütle herhangi bir işbirliği yapılmasına şiddetle karşı çıkıyor. ABD ise, "Rakka operasyonu"nda YPG ile hangi sınırlar içinde ortak davranacağı konusundaki "resmi" açıklamayı referandumdan sonraya bırakma sinyali vermişti.

Öne Çıkanlar