Yunanistan ABD'den F-35 almak için başvurdu

Yunanistan ABD'den F-35 almak için başvurdu
Yunanistan, Ege ve Doğu Akdeniz'de savunma kabiliyetini artırmak amacıyla ABD'den iki düzine kadar beşinci nesil F-35 savaş uçağı alımına yönelik resmi talepte bulundu.

Yunanistan Savunma Bakanlığı, F-35 tipi savaş uçaklarının alımına yönelik ABD hükümetine resmi bir talep mektubu gönderdi.

Greek Reporter'da yer alan habere göre, 6 Kasım tarihli mektup, bakanlığın silahlanmadan sorumlu yetkilisi Theodoros Lagios tarafından kaleme alındı. Mektupta F-35 Müşterek Taarruz Uçağı programına katılma kararının, "yeni veya varsa ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmış" 18 ila 24 savaş uçağı alımının yanı sıra; uçağın teslimatı, konfigürasyonu ve geri ödeme planını içeren çeşitli faktörlere dayanacağı kaydedildi.

İç mali düzenlemeler, Avrupa Birliği (AB) bütçesi ve bütçe açığı nedeniyle, ilk teslimatın 2021'de yapılmasının önemli olduğu belirtilen mektupta, "Kendi payımıza, bu iddialı programı uygulamak için mümkün olan her şeyi yapacağız" denildi.

Söz konusu adım, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in Fransa'dan 12'si az kullanılmış, 6'sı da yeni olmak üzere 18 adet Rafale tipi çift motorlu savaş uçağı alım kararının ardından geldi. (Sputnik)

Öne Çıkanlar