Yunanistan, Alman tanklarını Türkiye sınırına konuşlandıracak

Yunanistan, Alman tanklarını Türkiye sınırına konuşlandıracak
Yunanistan Başbakanı Miçotakis , Almanya'dan gönderilen Marder tipi zırhlı araçların Türkiye sınırına konuşlandırılacağını duyurdu. Söz konusu araçların hafta sonunda Meriç Nehri'nin batısına nakledilmeleri bekleniyor.

Artı Gerçek - Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, kısa bir süre önce Almanya'dan ülkesine gönderilen Marder tipi zırhlı muharebe araçlarının Türkiye sınırına konuşlandırılacağını açıkladı. Alman mevkidaşı Olaf Scholz'u Atina'da ağırlayan Miçotakis, ikili görüşmenin ardından yaptığı açıklamada "Silahlı kuvvetlerimiz, onların (zırhlı araçlar) en fazla orada işe yarayacağı görüşünde" diyerek, Meriç Nehri hattındaki Türkiye sınırına işaret etti.

Scholz ise zırhlı araçların nerede konuşlandırılacağının, her NATO müttefikinin kendi kararı olduğunu belirterek, "Biz Marderları Yunanistan'a gönderdik ve onlardan her gün nerede olduklarına dair rapor almıyoruz. Bunu sormuyoruz da" dedi. Almanya'nın Yunanistan ile pek çok alanda iş birliği içinde olduğunu belirten Scholz, gönderdikleri silahların akıbetini sormanın "tuhaf bir tavır" olacağını ifade etti.

40 SOVYET ZIRHLI ARACI YERİNE 40 ALMAN ZIRHLI ARACI

Almanya, Ukrayna'ya silah yardımı için yapılan değişim uygulaması kapsamında, Yunanistan'a 40 adet Marder tipi zırhlı piyade muharebe aracı göndermeyi kabul etmiş ve bu bağlamda altı araçtan oluşan ilk kafile birkaç gün önce gönderilmişti. Bu değişim kapsamında Yunanistan da Ukrayna'ya 40 adet, eski Doğu Almanya ordusu envanterinden edindiği Sovyetler Birliği yapımı, BMP-1 tipi zırhlı aracı Ukrayna'ya gönderme taahhüdünde bulunmuştu.

Almanya'dan gönderilen altı zırhlı aracın, Yunanistan'da bir ulusal bayrama denk gelen Cuma günü, Selanik'te yapılacak geçit töreninde halka gösterilmesi planlanıyor.

Zırhlı araçların daha sonra Türkiye sınırında konuşlandırılacakları bölgeye taşınmaları bekleniyor. Atina, son yıllarda özellikle sığınmacı ve yasa dışı göçmenlerin Avrupa Birliği'ne (AB) geçişine engel olabilmek için, Meriç Nehri'nin batı kıyısındaki sınır hattını yoğun bir çaba ile güçlendiriyor. (Kaynak)

Öne Çıkanlar