Yunanistan'dan Almanya, İtalya ve İspanya'ya çağrı: Türkiye'ye askeri ihracatı durdurun

Yunanistan'dan Almanya, İtalya ve İspanya'ya çağrı: Türkiye'ye askeri ihracatı durdurun
Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Ekim 2020 18:49
A+ A-
Yunanistan, Almanya, İspanya ve İtalya'ya, Türkiye'ye askeri teçhizat ihracatını askıya almaları çağrısında bulundu.

Doğu Akdeniz'de Ankara ile Atina arasındaki gerilim sürerken, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Almanya, İspanya ve İtalya'daki mevkidaşlarına Türkiye konulu mektuplar gönderdi.

Dendias, mektuplarında Türkiye'nin Ege ve Doğu Akdeniz'de 'kışkırtıcı eylemlerde bulunduğunu' belirterek askeri yollarla 'oldubitti politikası uygulamayı amaçladığını' vurguladı.

Üç ülkeden Türkiye'ye askeri ihracatı askıya almalarını talep eden Yunan bakan, özellikle Maas'a yazdığı mektupta, Türkiye'ye denizaltı, fırkateyn, uçak ve zırhlı araç ihracatı yapmaması çağrısında bulundu.

Buna göre AB üyeleri, askeri teçhizatları -Türkiye gibi- saldırgan eylemlerde bulunmak ya da bölgesel istikrarsızlık yaratmak için kullanan üçüncü ülkelere ihracatı askıya almakla yükümlü.

Dendias mektubunda son Avrupa Konseyi toplantısında alınan bir karara atıfta bulundu. Buna göre AB üyeleri, askeri teçhizatları saldırgan eylemlerde bulunmak ya da bölgesel istikrarsızlık yaratmak için kullanan üçüncü ülkelere ihracatı askıya almakla yükümlü. Bakan, mektubunda bu durumun Türkiye için de geçerli olduğunu yazdı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar