Yunanistan polisi: Meriç'te mahsur kalan göçmenler Türkiye'nin sorumluluğunda

Yunanistan polisi: Meriç'te mahsur kalan göçmenler Türkiye'nin sorumluluğunda
Yayınlanma:
A+ A-
Yunanistan polisi, Meriç Nehri'nde adacıkta mahsur kalan göçmelerin Türkiye topraklarında kaldığını öne sürdü. Polis göçmenlerin kurtarılması için Türkiye ile temas kurduklarını söyledi.

Yunanistan polisi Türkiye-Yunanistan sınırındaki Meriç Nehri üzerindeki bir adacıkta günlerdir mahsur kaldıkları bildirilen 39 göçmen ve mülteciye Türkiye'nin yardım etmesi talebinde bulunduğunu uyurdu.

AP’nin haberine göre Yunanistan polisinden yapılan bir açıklamada, Üçlü Temas Merkezi aracılığıyla yapılan talebin, adacık için verilen koordinatların "Yunan egemenliği dışında" olduğunun ortaya çıkmasının ardından iletildiği belirtildi.

Açıklamada, Türkiyeli yetkililerden mültecileri adacıktan hızlı bir şekilde çıkarmak ve onlara "gerekli tüm yardımı" sağlamak için "acilen gerekli tüm önlemleri almaları" istendi.

Yunan Mülteciler Konseyi, Yunan ve Türk yetkililer tarafından sınırda geri itildikleri iddia edilen mültecilerin, 5 yaşındaki Suriyeli bir kız çocuğunun akrep sokması sonucu öldüğünü aktardığını hatırlattı.

Dün basına yansıyan haberlerde, gazetecilere mesaj gönderen mültecilerin bir kız çocuğunun daha akrep sokması nedeniyle sağlık durumunun ciddi olduğunu ilettikleri bilgisi yer almıştı.

AP’ye konuşan Konsey Başkanı Vassilis Papadopoulos, ilk kez temmuz ortasında haberdar olduklarını belirtti. Bu kişilerin Yunan tarafına geçmeyi başardıktan sonra geri itildiklerini, ardından Türkiyeli yetkililer tarafından da geri kabul edilmediklerini ve sonunda nehir üzerindeki adacıkta mahsur kaldıklarını aktardıklarını söyledi.  

POLİSİN AÇIKLAMASI TARTIŞMA YARATTI

Diğer yandan Duvar gazetesi'nden Nikalaos Stelya'nın aktardığına göre, Yunanistan polisi tarafından yapılan açıklamada, göçmenlerin tam olarak nerede bulundukları konusu karanlıkta kaldı.

‘Efimerida ton Sintakton’ gazetesi, Yunanistan Mülteci Konseyi ve HumanRights360 kuruluşlarının WhatsApp'ın canlı konum uygulaması üzerinden elde ettikleri coğrafi koordinatlar mültecilerin Kissari yerleşiminin doğusundaki bir adacıkta mahsur kaldıklarını gösteriyor.

 Söz konusu adacık üzerinden Yunanistan makamları temmuz ayında bir grup göçmeni Türk kıyılarına geri göndermişti. O dönemde ‘ELAS’ söz konusu adacığın Yunanistan toprakları dışında olduğunu iddia etmemişti. 

Muhalif çizgideki ‘Efimerida ton Sintakton’ son gelişmeyle ilgili olarak "Göçmenler, Yunanistan ve Türkiye'nin suç teşkil eden mülteci karşıtı politikalarının faturasını hayatlarıyla ödüyorlar; zira Türkiye onları Yunan topraklarına geçmeye zorluyor, aksi takdirde Suriye'ye geri göndereceği tehdidinde bulunuyor, Yunanistan ise mümkün olan her şekilde girişlerini engelliyor ya da sınır dışı ediyor ve onları hakları olan sığınma prosedürüne erişimden en acımasız şekilde mahrum bırakıyor" yorumunda bulundu.

İlgili Haberler