Yunanistan'da karides konteynerinde 210 kilo kokain bulundu: 'Hedeflerinde Türkiye de vardı'

Yunanistan'da karides konteynerinde 210 kilo kokain bulundu: 'Hedeflerinde Türkiye de vardı'
Yunanistan polisi, Pire limanında karides konteynerleri içinde 210 kilo kokain buldu. İkisi Arnavutluk, ikisi Yunan vatandaşı dört kişi gözaltına alındı. Çetenin, Güney Amerika'dan Avrupa ve Türkiye'ye uyuşturucu kaçırdığı belirtildi.

Artı Gerçek - Komşu Yunanistan Güney Amerika ülkelerinden Avrupa'ya kokain kaçakçılığı yaptığı belirtilen uluslararası bir suç örgütünün çökertildiği açıklandı. Yunanistan polisi, söz konusu çetenin Avrupa ülkelerinin yanı sıra Türkiye'ye de uyuşturucu kaçırdığını duyurdu. Yunanistan'ın hem bir geçiş noktası, hem de nihai varış noktası olarak kullanıldığı belirtildi.

'ABD İLE ORTAK OPERASYON'

Yunanistan polisinin ABD Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi (DEA) ile ortaklaşa gerçekleştirdiği belirtilen baskınlarda, iki Arnavutluk ve iki Yunanistan vatandaşı gözaltına alındı.

KARİDES KONTEYNERLERİNDEN 210 KİLOGRAM KOKAİN ÇIKTI

Açıklamaya göre, Pire limanında karides konteynerleri içinde onlarca plastik poşete saklanmış şekilde en az 210 kilogram kokaine el kondu. Kokainin imha edildiği belirtildi.

Şüphelilerin evlerinde ve araçlarında yapılan aramadaysa 130 bin euronun üzerinde nakit paraya, bir silaha, çok sayıda kurşuna ve cep telefonlarına el kondu. Aynı zamanda, çetenin kaçakçılığını yaptığı uyuşturucunun miktarı ile beklediği kâra ilişkin belgelerin de bulunduğu belirtildi. Polis, toplanan kanıtlar uyarınca söz konusu çetenin kısa vadede 5 milyon euroluk kâr beklentisi içinde olduğunu belirtti.

ŞÜPHELİLERDEN İKİSİ UYUŞTURUCUDAN SABIKALI

Gözaltına alınan Arnavutluk vatandaşlarından birinin çete içinde önde gelen bir rol oynadığı da belirtildi. Buna göre, 48 yaşındaki Arnavutluk vatandaşı geçmişte Yunanistan'da 'Captagon' hapı olarak adlandırılan uyuşturucu maddenin üretildiği bir laboratuvarı yönetmekle suçlanmıştı. O tarihte, 634 binden fazla hapa el konmuştu. Son operasyonda gözaltına alınan Yunanistan vatandaşlarından birinin ise 2012 yılında ABD'nin çıkardığı tutuklama emri uyarınca Kosta Rika'da gözaltına alındığı belirtildi.

Şüphelilerin savcılığa sevke dilmesi bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar