Hakan Atilla için karar bugün

Hakan Atilla için karar bugün
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 00:15
A+ A-
Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın alacağı cezayla ilgili karar duruşması bugün yapılacak.

DÜNYA- Amerika'da devam eden Reza Zarrab davasında, Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın alacağı cezayla ilgili karar duruşması bugün Türkiye saatiyle 17.00’de yapılacak. Hakan Atilla ilgili yapılacak duruşmada Hakim Richard Berman'ın karar vermesi bekleniyor. Ancak Amerikan ceza yasalarına göre belirlenen günde hakimin karara varamaması halinde karar duruşmasını ertelemesi ve yeni duruşma günü belirleme seçenekleri de bulunuyor.
İki kez ertelendi

MAKSİMUM HAPİS CEZASI 105 YIL

Amerika'nın Sesi'nin haberine göre kritik davada hakim Berman Atilla'nın karar duruşmasının 11 Nisan'da yapılacağını açıklamıştı ancak sürpriz bir kararla duruşma 7 Mayıs'a ertelendi, daha sonra sürpriz bir kararla duruşmasının 16 Mayıs'ta yapılacağı açıklandı. Jürinin, kendisine isnat edilen altı ayrı suçlamanın beşinden suçlu bulduğu Mehmet Hakan Atilla için verilebilecek maksimum hapis cezası toplam 105 yıl.

Ceza Gözetim Memuru Rebekah Dawson hakime sunduğu raporda, Atilla'nın 105 yıl maksimum hapisle cezalandırılmasını istedi. Atilla'nın avukatlarıysa, Atilla'nın 105 yıl hapis cezası almasını öneren Rebekah Dawson'ın sunduğu gerekçelere teker teker cevap verip, müvekkillerinin tüm suçlardan azami hapisle cezalandırılamayacağını savundu. Avukatlar ayrıca 46 ile 56 ay arasındaki hapis cezasının normal olacağını belirtti ve hakimden kararında merhametli olmasını talep etti.

Zarrab soruşturmasını başlatan New York Güney Bölgesi Savcılığı, mahkeme yargıcına sunduğu dilekçede Atilla'nın 188 ay (15 yıl) hapis ve 50 ile 500 bin dolar para cezası verilmesini talep etti. Ancak savcılık dün mahkemeye son sunduğu yeni bir dilekçede, bir maddi hata yaptıklarını belirtti ve Atilla'nın mahkeme tarafından 168 ile 210 ay (14 ile 17,5 yıl )arasında bir hapis ceza verilmesini talep etti. Atilla'ya verilecek cezayla ilgili son kararı Hakim Berman verecek.

TEMYİZ YOLU AÇIK

Atilla'nın hapis cezası verilmesi halinde Hakim Berman'ın kararını temyiz ederek bir üst mahkemeye başvuru hakkı var.

Öne Çıkanlar