2021 yılı bütçesinde 1 milyar liralık kritik 'Konaklama Vergisi' hatası

2021 yılı bütçesinde 1 milyar liralık kritik 'Konaklama Vergisi' hatası
Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Ekim 2020 13:48
A+ A-
2021 bütçesinde yürürlüğe 2022'ye girecek Konaklama Vergisi'nden 1 milyar TL gelir elde edilmesi öngörülüyor. Bu durum düzeltilmezse 245 milyar öngörülen açık 246 milyar TL'ye çıkacak.

Meclis'e sunulan bütçe kanun teklifinde 1 milyar liralık kritik bir hata yapıldığı ortaya çıktı. Bütçe gelirleri arasında yürürlüğe girmesi 2022'ye ertelenen Konaklama Vergisi için 2021'de 1 milyar liralık bir gelir elde edilmesi öngörülüyor. Bu hata düzeltilmezse, öngörülen bütçe açığı 1 milyar lira daha fazla olacak. Bu durumda açık 245 milyar liradan 246 milyar liraya çıkacak.

Teklife göre, Konaklama Vergisi'nin yürürlük tarihi 1 Ocak 2022'ye erteleniyor. Teklifle, Coronavirus salgınının turizm sektörüne olumsuz etkilerinin azaltılması için ilgili bakanlıklar tarafından üzerinde turizm tesisleri yapılmak üzere adlarına kamu arazisi tahsis edilen Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belgeli yatırımcılar ve işletmecilerden; 1 Nisan 2020 ile 30 Haziran 2020 arasındaki dönemde tahsil edilmesi gereken kira, kesin izin, kesin tahsis, irtifak hakkı, kullanma izni, yararlanma, ilave yararlanma bedelleri ve hasılat payları ile Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli turizm tesislerinin yatırımcıları ve işletmecilerinden aynı dönemde tahsil edilmesi gereken ecrimisillerin ödeme süreleri altı ay erteleniyor.

VERGİNİN UYGULANMA SÜRESİ OCAK 2021 TARİHİNE ERTELENMİŞTİ

Geçen yıl çıkarılan yasa uyarınca oteller, tatil köyleri ve tüm dinlenme tesislerinden konaklama vergisi alınacaktı. Yüzde 2 olarak belirlenen vergi oranı 1 Nisan 2020 tarihinde başlayacak ve yıl sonuna kadar da yüzde 1 olarak uygulanacaktı.

Ancak, 25 Mart 2020 tarihinde verginin uygulanma tarihi 2021 yılı ocak ayına kadar ertelendi. 16 Ekim 2020'de Meclis'e sunulan torba kanun teklifi ile de pandemi süreci gerekçe gösterilerek 2022 başına ötelendi.

Buna karşın 17 Ekim 2020 tarihinde yani ertelemeden bir gün sonra Meclis'e sunulan 2021 yılı bütçe teklifinde konaklama vergisinden 2021 yılında 1 milyar lira gelir elde edileceği belirtildi.

BU VERGİNİN TEKRAR ERTELENECEĞİNİ ÖNGÖRÜYOR OLMALARI LAZIMDI

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, "Bütçe hazırlanırken bu verginin tekrar erteleneceğini öngörüyor olmaları lazımdı. Belki biraz da açığı azaltmak için yazmış olabilirler" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu da, bütçe gelirlerinin önemli bir kısmının vatandaştan toplanacak vergilerden oluşmasına rağmen, memur, işçi, emekli, köylü, esnaf, çiftçi ve dar gelirliye bütçede yer verilmediğini söylemişti.

Kuşoğlu, yaptığı açıklamada, "Esnaf, köylü, memur, işçi, emekli, işsiz kendine bir şey var mı diye boşuna bakmasın. 2021 bütçesinde onların hayatını kolaylaştıracak hiçbir düzenleme yok" demişti.

Kuşoğlu bütçe ayrıntılarının da vatandaştan ve Meclis iradesinden gizleneceğini savunarak, "Artık, harcamaların nereye yapıldığını da saklamaya çalışıyorlar" diye konuşmuştu.

Öne Çıkanlar