39 ilde 260 bin sıfır araç satışına inceleme başlatıldı

39 ilde 260 bin sıfır araç satışına inceleme başlatıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Maliye Bakanlığı İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere 39 ilde, 13 distribütör, 256 bayi ve 260 bin araç satışına yönelik inceleme başlattı. İncelemenin; stokçuluk, kayıt dışı satış ve haksız fiyat artışını önlemek amacıyla yapıldığı açıklandı.

Artı Gerçek - Hazine ve Maliye Bakanlığı, sıfır araç satışlarına yönelik inceleme başlattı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, otomotiv sektörüyle ilgili son dönemde sıfır araçlarda stokçuluk yapıldığına, vergi mevzuatına aykırı hareket edildiğine, elden tahsilat yapılarak vergi kayıp ve kaçağına yol açıldığına yönelik şikayetler alındığı belirtildi. Açıklamada, bu kapsamda otomotiv sektöründe kayıt dışılık, stokçuluk ve haksız fiyat artışlarını önlemek amacıyla gerekli araştırma ve incelemelerin başlatıldığı duyuruldu.

25 BİN ARAÇ SATIŞIYLA İLGİLİ YAZI İSTENDİ

Bakanlığa bağlı vergi müfettişlerince bu konularla mücadele etmek amacıyla İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere toplamda 39 ilde, 13 distribütör, 256 bayi ve 260 bin araç satışına yönelik çalışmalar yapıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"13 distribütör ve 256 bayinin satış işlemlerine ilişkin bilgi ve belge talep süreçleri tamamlanmıştır. Yapılan bu çalışma kapsamında ayrıca bayilerden araç satın alan 25 bin alıcıya bilgi isteme yazıları gönderilerek, özellikle alıcıların bayilere elden para verip vermedikleri hususu araştırmaya konu edilmiştir. 39 ilde bulunan distribütörler, araç bayileri ve alıcılardan alınan bilgiler ışığında, otomotiv sektöründe arz ve talep dengesini bozanlar ve haksız fiyat artışına neden olanlar ile ilgili olarak Bakanlığımız tarafından gerekli bütün iş ve işlemler hızlı bir şekilde yerine getirilerek otomotiv sektöründeki dengesizlikler ortadan kaldırılacak ve vatandaşlarımızın mağduriyetine yol açanlara gerekli yaptırımlar gecikmeksizin uygulanacaktır." (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar