ABD'de enflasyon yüzde 4'e geriledi

ABD'de enflasyon yüzde 4'e geriledi
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), mayısta aylık bazda yüzde 0,1, yıllık bazda ise yüzde 4 ile piyasa beklentilerinin altında arttı. Fed'in faiz artırımında frene basacağı ihtimali güçlendi.

Artı Gerçek - ABD Çalışma Bakanlığı, mayıs ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre, tüketici fiyatları mayısta aylık yüzde 0,1 arttı. Önceki ay artış yüzde 0,4'tü.

Yıllık enflasyon ise yüzde 4,9'dan yüzde 4'e gerileyerek Mart 2021'den beri en düşük seviyeye indi. Beklentiler, TÜFE'nin bu dönemde yıllık bazda yüzde 4,1 artması yönündeydi.

Böylelikle yıllık enflasyon son iki yılın en düşük seviyesine gerilerken, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu ay faiz artışında frene basacağı beklentisi de güçlendi.

EN ÇOK KONUT FİYATLARI ARTTI

Söz konusu dönemde barınma fiyatlarındaki artış, enflasyondaki aylık yükselişte en etkili kalem olmaya devam etti. Barınma endeksi, mayısta aylık bazda yüzde 0,6 ve yıllık bazda yüzde 8 arttı.

Aynı dönemde ikinci el araç fiyatlarındaki artışlar da öne çıktı. İkinci el araç fiyatlarına ilişkin endeks, mayısta aylık bazda yüzde 4,4 artmasına karşın yıllık bazda yüzde 4,2 düştü.

Enerji endeksi mayısta aylık yüzde 3,6, yıllık 11,7'lik azalış kaydederken, gıda endeksi bu dönemde aylık bazda yüzde 0,2, yıllık bazda yüzde 6,7 arttı.

Çekirdek enflasyon ise tahminlere paralel aylık yüzde 0,4 arttı. Yıllık bazda ise yüzde 5,5'ten yüzde 5,3'e geriledi. Beklenti yüzde 5,2'ydi.

Fed bu haftaki toplantısında 11'inci kez faiz artışına gidip gitmeyeceğine karar verecek. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar