Akaryakıtta ÖTV zammı: Benzin ve motorinde 5'er TL, LPG'de 4 TL artış

Akaryakıtta ÖTV zammı: Benzin ve motorinde 5'er TL, LPG'de 4 TL artış
Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile akaryakıtta ÖTV tutarına litre başı 5 TL zam geldi. Benzinde ÖTV 2,52 TL'den 7,52 TL'ye çıktı. Motorinde ÖTV 2,05 TL'den 7,05 TL'ye çıktı.

Artı Gerçek - Resmi Gazete'de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan karara göre akaryakıtta Özel Tüketim Vergisi(ÖTV) tutarları arttı. ÖTV tutarları, benzinde ve motorinde 5 lira, LPG' de 4 lira artış olarak belirlendi.

Kararla bazı ürünlerde litre başına 5 lira artış öngörüldü. Karara göre, diğer ürünlerde de bu ürünlerin ÖTV tutarlarında yapılan artış oranları esas alınarak artış yapıldı.

f1g1bldxgauithe.jpg

Kararla ilgili yapılan açıklama şu şekilde:

"Uluslararası petrol fiyatları ve döviz kurundaki değişimden kaynaklı akaryakıt ürünlerinde meydana gelen maliyet artışının tüketicinin kullandığı akaryakıt ürünlerine yansımaması ve enflasyonla mücadeleye destek vermek amacıyla ÖTV Kanununa ekli (I) sayılı listedeki malların (akaryakıtlar ve akaryakıt harici petrol ürünleri vb.) maktu ÖTV tutarlarında 2016 yılından itibaren bugüne kadar neredeyse hiç vergi artırımı yapılmamıştır.

Bunun sonucunda benzinde, motorinde ve diğer ürünlerde vergi yükleri %50'leri aşan oranlarda düşmüştür.

Ancak günümüzde, deprem afetleri nedeniyle ortaya çıkan ilave finansman ihtiyacının karşılanması ve Hazine nakit rezervinin güçlü seviyede tutulabilmesi için akaryakıt ve akaryakıt harici petrol ürünlerinin ÖTV tutarlarının Cumhurbaşkanına verilen yetki sınırları içerisinde güncellenmesi ihtiyacı doğmuştur.

Bugün yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile akaryakıt ürünlerinden alınan ve yaklaşık 7 yıldır artırılmamış olan maktu ÖTV tutarları; benzinde ve motorinde 5 TL, LPG de 4 TL, diğer ürünlerde de bu ürünlerin ÖTV tutarlarında yapılan artış oranları esas alınarak artış yapılmıştır."

GEÇEN HAFTA KDV ZAMMI GELMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla akaryakıt ürünlerinde KDV’nin yüzde 18’den yüzde 20’ye yükseltilmesine ilişkin karar 10 Temmuz'da yürürlüğe girmişti.

ÖTV ZAMMI BEKLENİYORDU

Akaryakıt ürünlerinden alınan ÖTV'ye 6 ayda bir üretici enflasyonu oranında zam gelmesini öngören teklifi geçen hafta başında (9 Temmuz) Meclis'e sunulmuştu. Teklifin yasalaşmasının ardından akaryakıt ürünlerine bir de ÖTV zammı geldi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar