AKP için 'vizyon meselesi'ydi: Sudan'da tarım sona erdi

AKP için 'vizyon meselesi'ydi: Sudan'da tarım sona erdi
Tarım Bakanlığı eliyle Sudan'da 10 yıl önce başlatılan tarım yapma hikayesi, hiç üretim yapılmadan sona erdi. Eski bakan Faruk Çelik, "Sudan'da tarım vizyon meselesi" demişti.

Artı Gerçek - Sudan topraklarında tarımsal faaliyetler için kurulan Türk Sudan Uluslararası Tarım Ve Hayvancılık AŞ'nin, Cumhurbaşkanı kararıyla tasfiye edilmesine karar verildi. Böylece 10 yılık girişim hiç üretim yapmadan sona erdi.

Eski bakanlar Faruk Çelik'in, “Sudan’da tarım, vizyon meselesi”, Bekir Pakdemirli'nin “Başkanımızın bana ilk emri ‘Sudan’a git, onlarla iş yap’ olmuştu" diye anlattığı girişimi ekonomi gazetesi yazarı Ali Ekber Yıldırım anlattı. "Sudan’da 10 yıllık tarım maceramız üretim yapamadan sona erdi" diyen Yıldırım, yazısında şunları ifade etti:

– AKP Hükümeti, her dönem Sudan’a özel ilgi gösterdi. Özellikle tarım konusunda bu ülkeyle işbirliği için çalışmalar yıllarca sürdürüldü. Türkiye’nin Sudan’da arazi kiralama girişimi ilk olarak 2013 yılında Mehdi Eker’in bakanlığı döneminde başladı.

– Sudan’da 99 yıllığına 780 bin 500 hektar tarım arazisi kiralandığı, bu arazilerde hem devlet hem özel sektörün tarımsal üretim yapacağı duyuruldu.

– Bakanlar Kurulu’nun 9.11.2015 tarih ve 2015/8234 sayılı kararı ile onaylanan ”Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Sudan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İkili Tarımsal İşbirliği ve Ortaklığına İlişkin Anlaşma”ya dayanılarak “Türk Sudan Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Anonim Şirketi kuruldu. Şirket sermayesinin yüzde 80’i, Tarım Bakanlığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne, yüzde 20’si Sudan’a ait.

– Türkiye-Sudan Ticaret ve Ekonomik Ortaklık Anlaşması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Aralık 2017 tarihinde Sudan’a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında dönemin Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Sudan Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Hatim El Sir Ali tarafından imzalandı.

– Nisan 2019’da Sudan’da darbe ile yönetim devrilince, Türkiye’nin bu ülkedeki tarımla ilgili faaliyetleri belirsizlik sürecine girdi.

– 2019’da Sudan ile imzalanan Ekonomik Ortaklık Anlaşması bir kez daha toprak kiralama meselesini gündeme getirdi.

– 2021 yılında darbe ile iktidara gelen Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah El-Burhan, Ağustos 2021’de Ankara’ya gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. O ziyarette de Türkiye’nin Sudan’da tarım yapması yine gündeme geldi. Görüşme sonrasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay özel sektöre Sudan’da tarım alanında yatırım çağrısı yaptı.

– Sudan’da tarımsal üretim yapma macerası, 1 Aralık 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Türk Sudan Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Anonim Şirketinin (Şirket) tasfiye edilmesi ile son buldu. (EKONOMİ)

Öne Çıkanlar