Alibaba interneti kullanıyor

Alibaba interneti kullanıyor
Hiç kurulu mağazası olmayan Alibaba dünyanın en büyük perakende şirketi konumunda. EKONOMİ– Hisarcıklıoğlu "Türkiye Teknoloji Buluşmaları" toplantısında yaptığı...

Hiç kurulu mağazası olmayan Alibaba dünyanın en büyük perakende şirketi konumunda.

EKONOMİ– Hisarcıklıoğlu "Türkiye Teknoloji Buluşmaları" toplantısında yaptığı konuşmada, "Biz telefonla internette ne yapıyoruz? Facebook kullanıcısında dünya 6’ncısı, İnstagram'da dünya 4'üncüsü, sosyal medyada dünya 9'uncusuyuz. Ama elektronik ticarette ilk 25 içinde bile yokuz. İnterneti laf yetiştirmek için kullanıyoruz. Millet teknolojiyi para kazanmak biz birbirimize küfretmek için kullanıyoruz. Sanayi devrimini kaçırdık. Şimdi önümüzde yeni bir devrim var. Elektronik ticaret devrimi, bunu da ıskalarsak bir 200 yıl daha beklememiz lazım. İnsanlar eskiden ticaret yolu üzerindeyse zengin oluyordu. Şimdi bu devrin ticaret yolu internet." dedi.

Türkiye'de ve dünyada zengin olan şirketlerin tamamının e-ticaret yolunu seçtiğini ve bunun tesadüf olmadığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, "Zengin olmanın yolu ticaretten geçer. 20 trilyon dolarlık dünya pazarı var. 7 milyar insan var mal satabileceğin. Türkiye'nin en hızlı büyüyen şirketlerinin hepsinin ortak özelliği; teknolojiyi sonuna kadar kullanıyor" diye konuştu.

ALİBABA BİR GÜNDE TÜPRAŞ’IN YILLIK CİROSUNU GEÇTİ

Dünyanın en büyük perakende şirketinin hiç mağazası bulunmadığını ve tüm satışlarını e-ticaret üzerinden yaptığını belirten Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: "Alibaba.com ne iş yapıyor? Perakendecilik. Dünyanın en eski mesleği. Ama işi bambaşka bir yöntemle yaptı. Dünyanın en büyük perakende mağazası oldu. Alibaba'nın kaç mağazası var, sıfır. Geçen yıl kasım ayının 11'i Çin'de elektronik alışveriş festivali gibi bir etkinlik vardı. Her yıl yapıyorlar. 11 Kasım'da Alibaba üzerinden tam 17 milyar dolarlık alışveriş yapıldı. Türkiye'nin en büyük şirketinin yıllık cirosunu bilen var mı? En büyük şirketimiz TÜPRAŞ. TÜPRAŞ'ın yıllık cirosu 10 milyar dolar."

Öne Çıkanlar