Almanya’dan Türkiye’ye tank satışına yasak

Almanya’dan Türkiye’ye tank satışına yasak
Türk siyasetçilerin Almanya'daki toplantılarına izin verilmemesi sebebiyle ikili ilişkilerin gerildiği bir dönemde, Berlin hükümetinin, savunma şirketi...

Türk siyasetçilerin Almanya'daki toplantılarına izin verilmemesi sebebiyle ikili ilişkilerin gerildiği bir dönemde, Berlin hükümetinin, savunma şirketi Rheinmetall'in Türkiye'ye malzeme satmasına onay vermediği açıklandı.

EKONOMİ – Alman Hükümeti, savunma şirketi Rheinmetall'in Türkiye'ye malzeme satmasını yasakladı. Rheinmetall CEO'su Armin Papperger gazetecilere yaptığı açıklamada, "Alman hükümeti halen bazı ihracat sözleşmelerimize onay vermiyor" dedi.

Papperger, Türkiye'nin İslam Devleti militanlarıyla mücadelede 10 adet Leopard savaş tankının tahrip olmasının ardından, elindeki bu tanklar için savunma sistemleri almak istediğini ve Rheinmetall'in bu sözleşme ile ilgili olarak

Türkiye ile temaslarını sürdürdüğünü söyledi. Leopard tankları, Rheinmetall ile Kraus Maffei'nin ortak üretimi. 1889'da Düsseldorf'ta kurulan Rheinmetall, 2016'da 5,6 milyon euroluk satış rakamına ulaştı. Şirket, 19 ülkede faaliyet gösteriyor.

Alman basınında daha önceden çıkan haberlerde Berlin'in, NATO müttefiki Türkiye’ye silah ihracatını onlarca kez onaylamayı reddettiği belirtilmişti.

Öne Çıkanlar