Ankara kulislerinde konuşulan asgari ücret senaryosu

Ankara kulislerinde konuşulan asgari ücret senaryosu
Yayınlanma:
A+ A-
Ekonomi gazetecisi Erdal Sağlam, 9 bin liranın üzerinde bir asgari ücret beklendiğini belirterek, "Bu beklentileri düşürmek için bir süredir çalışıyorlar. İlk akla gelen, en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çıkartılması konuşuluyor" dedi.

Artı Gerçek - Gazeteci Erdal Sağlam, Ankara kulislerinde konuşulan hükümetin asgari ücret planını anlattı. 'Mesele Ekonomi' kanalında yaptığı haftalık değerlendirmesinde, asgari ücretle ilgili 9 bin liranın üzerinde rakamın beklendiğini aktaran Sağlam "Bu beklentileri düşürmek için bir süredir çalışıyorlar. Cumhurbaşkanı'nın söylediği de bu kapsamda değerlendirilebilir. Başka tatlandırıcılar koyarak asgari ücreti daha düşük tutma eğilimine girebilirler. Ne olabilir tatlandırıcılar? İlk akla gelen, en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çıkartılması konuşuluyor" dedi.

ESNAFA KREDİ

Sağlam, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan esnafa kredi desteğini ise 'tersine servet transferinin başlangıcı' olarak görmek gerektiğini öne sürdü. Sağlam, "Şimdiye kadar, son 2-3 yılda hükûmet ciddi bir biçimde çalışanlardan, esnaflardan üst kesimlere gelir transferi yaptı. Seçim öncesi tersine bir gelir transferi olması planlıyor. Esnafa verilecek 100 milyar liralık kredi bu kapsamda değerlendirilebilir." ifadelerini kullandı.

'DOĞALGAZ MERKEZİ, İKİNCİ BİR S-400 VAKASI OLABİLİR'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 'Türkiye gaz merkezi olsun' önerisinin ise kendisinin konuştuğu kaynaklar tarafından "Putin elimize bomba koydu" şeklinde yorumlandığını aktardı ve ekedi: "Enerji uzmanlarına göre Putin'in Türkiye'nin enerji merkezi olmasıyla ilgisi yok. Bir zarf atıyor, asıl amacı ise Avrupa. Mavi Akım ve Türk Akım'ın kapasitesini genişletip Avrupa'ya gaz satmak istiyor. Özellikle de kendine yakın duran Avrupa ülkelerine gaz satmak istiyor."

MALİYETİ YÜKSEK

Erdal Sağlam, Putin'in önerisinin yüksek maliyetli ve kısa sürede bitirilemeyecek LNG terminali ya da yeni boru hatları yoluyla gerçekleştirilebileceğini ancak Türkiye'den gidecek gazın Avrupa için çok küçük bir miktar olarak kalacağını ifade etti. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar