Antep baklavası cep yakıyor: İkinci kez zam geldi, kilosu 500 lira!

Antep baklavası cep yakıyor: İkinci kez zam geldi, kilosu 500 lira!
Yayınlanma:
A+ A-
Antep baklavasına 2023 yılı içerisinde ikinci kez zam yapıldı. Kuru ve yaş baklavanın kilogram fiyatı yüzde 25 oranında arttı. Baklava fiyatı 400 liradan 500 liraya çıktı. Baklavanın bir dilimi en az 20 TL'ye denk geliyor.

Sinan ŞAHİN


ANTEP- Antep baklavasını almak neredeyse imkansız hale geldi. Ocak ayında yüzde 20 oranında zamlanarak kilogramı 340 liradan 400 liraya yükselen Antep baklavasına yeniden zam geldi. 5 Haziran tarihinde yapılan yeni zamla birlikte Antep baklavasının kilogram fiyatı 500 liraya çıktı. Antep baklavası, böylece 6 ay içerisinde ikinci kez zamlanmış oldu. Kilogram fiyatı 580 liradan 680 liraya çıkan Midye ve Şöbiyet gibi en çok tercih edilen çeşitler en pahalı baklava çeşitleri olurken, kilogram fiyatı 370 liradan 420 liraya yükselen cevizli baklava ise tezgahtaki en ucuz baklava olmaya devam etti.

baklava-3.jpeg

'MALİYETLER HER GEÇEN GÜN ARTIYOR'

Baklava fiyatına gelen bu zamlar tepki ile karşılansa da, üreticiler ise fiyatların artışını maliyetlere bağlıyor. Yaklaşık 30 yıldan bu yana Antep’te baklava üretimi yapan bir firmanın yönetim kurulu Başkanı Mehmet Akıncıoğlu, artan fiyatların genel ekonomiyle ilgili olduğunu söyledi. Üretim maliyetlerinin sürekli arttığını kaydeden Akıncıoğlu, “Bir süredir bu zamlar bekleniyordu zaten. Yaşanan deprem ve seçimler bu zamları biraz geciktirdi. Baklava üretiminin çok fazla maliyet kalemi var. Baklavada kullandığımız yağın kilosu 300 lira olmuş. Kullandığımız iç fıstığın kilosu 600 lira. Un ve şeker fiyatları da sürekli artıyor. Bunlara artan kira ve işçi maliyetlerini de eklediğimizde ortaya ciddi rakamlar çıkıyor. Sektörümüzde üretim maliyetler sürekli artıyor. Bu artışlar da fiyatlara yansıyor. Yoksa baklavacılar kendi kafalarına göre yapmıyor bu zamları" diye konuştu.

fiyat-listesi.jpeg

'TÜİK'TE SIFIR, BAKLAVADA AYLIK YÜZDE 25!'

Emek Partisi (EMEP) Antep Milletvekili Sevda Karaca da baklava zamları üzerinden enflasyona göndermede bulundu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Mayıs’a ilişkin enflasyon verilerinin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Karaca, baklava fiyatlarında son ayda yapılan artışları örnek göstererek gerçek enflasyonun çok daha yüksek olduğunu söyledi. Karaca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "TÜİK'e baksak Mayıs’ta enflasyon aylık yüzde 0,04 imiş. Ama Antep'te en düşük normal baklavanın fiyatı bir ay içinde 400 TL'den 500 TL’ye 'güncellendi.' Baklavacılar TÜİK'ten daha güvenilir veri sunuyor” ifadelerini kullandı.

GÜNLÜK 70 TON ÜRETİM

baklava.jpeg

Gastronomi dalında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafından (UNESCO) "Yaratıcı Şehirler Ağına" dahil edilen Antep baklavasının Antep’te günlük ortalama 70 ton üretimi yapılıyor. Baklavanın başkenti olarak adlandıran Antep’te, günlük üretilen bu rakamın yaklaşık olarak yüzde 70’i yurt içi ve yurt dışına gönderilerek kentin ekonomisine önemli bir katkı sağlıyor. Sadece yurt içinde değil, yurt dışında da büyük bir ilgi gören Antep Baklavası, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok ülkesine ihraç ediliyor.

Öne Çıkanlar