Atalay'dan asgari ücrete tek zam tepkisi: Cambaz olsanız geçinemezsiniz

Atalay'dan asgari ücrete tek zam tepkisi: Cambaz olsanız geçinemezsiniz
Türk-İş Genel Başkanı Atalay, Çalışma Bakanı Işıkhan'ın asgari ücrete bu yıl temmuzda zam yapılmayacağı açıklamasını eleştirdi. Atalay, "Hiç olmasın, zam yapmayın. Enflasyon da olmasın. Cambaz olsanız 11 bin 402 lirayla bir hafta geçinemezsiniz" dedi.

Artı Gerçek - Türk-İş Genel Başkanı Ergun Atalay, Ankara'da Türk-İş 24'üncü Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, önümüzdeki hafta başlayacak olan asgari ücrete ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kamuoyunun yeni asgari ücreti beklediğini belirten Atalay, yüksek enflasyonun maaş zamlarını kısa sürede erittiğini anlattı. Gelinen noktada asgari ücretin Türkiye'de geçim ücreti olduğu eleştirisinde bulunan Atalay, şunları söyledi:

"Dört gözle kamuoyu konuşuyor asgari ücreti. Şimdi bizim yıllardır oraya arkadaşlarımız katılıyor. 12 kalemi ilgilendiriyor. Bu ücret başlangıç ücreti. Öyle bir noktaya geldi ki bizim ülkemizde bu ücret geçim ücreti oldu; 11 bin 400 lira. Bakan Bey geçen gün söylüyor; bu, senede bir kere olacak. Hiç olmasın, zam yapmayın. Enflasyon da olmasın, zam da yapmayın, para da vermeyin. Parayı ver yap zammı, parayı ver yap zammı, neye yarıyor ki?

İŞÇİLER BU PARAYLA NASIL GEÇİNEMEDİKLERİNİ ANLATACAK

İki gün sonra dört işçi oturacak. Bir sağlık işçisi, kasiyer, enerji işçisi, karayollarında kar temizleme yapan karayolu işçisi. Bu paraya nasıl geçinemediklerini anlatacaklar. Cambaz olsanız 11 bin 400 liraya bir hafta götüremezsiniz. Hâlâ bunu diyen işverenler var, siyasiler var. İki gün sonra otururlar; yönetim oturur, başkanlar kurulu oturur, bir yol haritası çizer. O yol haritasına göre uzmanlarımız var; bu Asgari Ücret Komisyonu'na girecek arkadaşlarımıza anlattılar. 8 milyon asgari ücretli, bu ülkenin en büyük sözleşmesi. Hiç bizim için fark etmiyor, onlar da Türk-İş'in üyesi. Bizim kardeşlerimiz, komşularımız, arkadaşlarımız. Değerli arkadaşlar, sendikacılar, bugüne kadar temsil ettiğimiz insanların başını öne eğmeye lüksümüz yok. Benim de yok."

'REFAHTA BULUŞALIM'

Atalay, asgari ücretin ardından yapılan zamlara değinerek, "Sözleşme bitiyor, arkadan arka arkaya zamlar devam ediyor. Arkadan memur sendikaları çıkıyor 'işçiye fazla verdiniz bize de verin.' Allah Allah. Hekimlerle aram çok iyi. Bir imamlarla iyi bir hekimlerle. Hekimler de çıkıyor 'bize de verin.' Hekim de biziz, memur da biziz, bizim parçamız. Yoksullukta birleşmeyelim refahta birleşelim. Böyle söylemeyi doğru bulmuyorum" dedi.

'NET 20 BİN LİRA OLAN MAAŞ SENE SONUNDA VERGİDEN DOLAYI 16 BİN LİRAYA DÜŞÜYOR'

Atalay, 20 bin lira ücret alan bir işçinin sene sonunda vergi kesintisi nedeniyle 16 bin lira ücret aldığını belirterek, "Ülkeyi yönetenlere sabah akşam bunu anlatıyoruz. Benim 20 bin liramdan 4 bin lirayı niye alıyorsunuz arkadaş? Çok alandan çok alın, az alandan az alın" çağrısında bulundu.

Atalay, taşeron düzenlemesi ile 750 bin civarında kişinin kadroya geçtiğini anımsatarak, "Ancak kış kıyam elektrik direğinin tepesinde asıl işi yapan kadroya geçmedi. Karayollarında aynı araçta kar temizliyorlar; biri 12 bin lira alıyor, diğeri 22 bin lira alıyor. Burada iş barışı çıkar mı?" diye sordu. (DHA)

Öne Çıkanlar