Avrupa Merkez Bankası faizi 50 baz puan artırdı

Avrupa Merkez Bankası faizi 50 baz puan artırdı
Yayınlanma:
A+ A-
Avrupa Merkez Bankası (ECB), üç temel politika faizini 50 baz puan artırarak 2008'den bu yana en yüksek seviyesine çıkardı. İngiltere Merkez Bankası da bugün faizi 50 baz puan artırdı.

Artı Gerçek - Avrupa Merkez Bankası (ECB), enflasyonla mücadele amacıyla faiz artışını sürdürdü. Refinansman faizi yüzde 2,50'ye, mevduat faizi yüzde 2'ye ve marjinal fonlama faizi yüzde 2,75'e yükseltildi. Böylece ECB'nin faiz oranları 2008'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Banka, üç temel politika faizini temmuzda 50 baz puan, eylül ve ekimde de 75'er baz puan artırmıştı.

Alınan son kararla birlikte ECB, arka arkaya 4'üncü defa faiz artışı gerçekleştirdi.

Piyasalar, ağırlıklı olarak 50 baz puanlık faiz artırımını fiyatlıyordu. ECB, faiz artış hızını ise yavaşlatmış oldu.

DAHA FAZLA FAİZ ARTIŞI BEKLENİYOR

ECB'den karara ilişkin yapılan açıklamada, enflasyon görünümünün önemli ölçüde yukarı yönlü revize edildiği belirtilerek, daha fazla faiz artışı beklendiği kaydedildi.

Enflasyonun orta vadeli hedef olan yüzde 2'ye geri dönmesini sağlamak için faiz oranlarının istikrarlı bir hızda önemli ölçüde artması gerektiğine karar verildiği aktarılan açıklamada, gelecekteki faiz kararlarının verilere bağlı olacağı ifade edildi.

Açıklamada, para politikasının normalleşme prensiplerinin de tartışıldığına dikkati çekilerek, 2023'ün mart ayından itibaren varlık alım programı (APP) portföyünün ölçülü ve öngörülebilir bir hızda düşürüleceği belirtildi.

ECB'nin, vadesi gelen varlıklara yapılan bütün anapara ödemelerini yeniden yatırıma çevirmeyeceğine işaret edilen açıklamada, yavaşlamanın 2023'ün ikinci çeyreği bitimine kadar ayda ortalama 15 milyar euro olacağı, sonraki dönemdeki hızın ileride belirleneceği vurgulandı.

Açıklamada ayrıca, ECB'nin şubat ayındaki toplantısında, APP varlıklarını azaltmak için ayrıntılı parametreleri duyuracağı ifade edildi. (AA)

Öne Çıkanlar