'Bakan Nebati Harikalar Diyarı'nda': İki yılda işsizlik oranındaki düşüş 4 puanı aştı

'Bakan Nebati Harikalar Diyarı'nda': İki yılda işsizlik oranındaki düşüş 4 puanı aştı
Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Eylül 2022 19:31
A+ A-
Ekonomik krizle birlikte işsizliğin etkileri giderek daha fazla hissedilirken Bakan Nebati, 'Türkiye Ekonomi Modeli ile hızla büyüyor ve istihdam yaratıyor' değerlendirmesinde bulundu.

+GERÇEK - Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı, 2022 yılı temmuz ayında bir önceki aya göre 0,3 puan azalarak yüzde 10,1 seviyesinde gerçekleşmiştir. Geride kalan iki yılda işsizlik oranındaki düşüş 4 puanı aşmış durumda" dedi.

Nebati, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Dünyada pek çok ülke ekonomisinin resesyon riskiyle karşı karşıya kaldığı bir dönemde ülkemiz, Türkiye Ekonomi Modeli ile hızla büyüyor ve istihdam yaratıyor. Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı büyüme politikamızla işsizliği azaltmaya kararlılıkla devam ediyoruz.

Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı, 2022 yılı temmuz ayında bir önceki aya göre 0,3 puan azalarak yüzde 10,1 seviyesinde gerçekleşmiştir. Geride kalan iki yılda işsizlik oranındaki düşüş 4 puanı aşmış durumda. Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı ve işsiz sayısı 15-24 yaş grubunda 2022 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre 0,8 puan azaldı" dedi.

Orta Vadeli Program'da (OVP) yer alan yıllık ortalama 890 bin kişilik istihdam artışı ve tek haneli işsizlik oranı hedefine emin adımlarla ilerlendiğini kaydeden Bakan Nebati, "Orta Vadeli Program’da yer alan yıllık ortalama 890 bin kişilik istihdam artışı ve tek haneli işsizlik oranı hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz.

Attığımız her adımla daha fazla üretimi, daha yüksek istihdamı önceliyoruz. Ekonomimizi durgunluğa sürükleyerek değil, üretip istihdam yaratarak yola devam edeceğiz. Yatırımı ve istihdamı destekleyen, teşvik eden adımlarımız sürecektir" dedi. 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar