Bakan Şimşek'ten 'tasarruf' genelgesi: Yatırımlar kısıtlanacak

Bakan Şimşek'ten 'tasarruf' genelgesi: Yatırımlar kısıtlanacak
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek imzasıyla kamu kurumlarına gönderilen yazıda, iki yıl önceki cumhurbaşkanlığı genelgesi hatırlatılarak, deprem kaynaklı maliyetler haricindeki tüm harcamaların yeniden gözden geçirilmesi istendi.

Artı Gerçek - Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in G20 dolayısıyla Hindistan'a gitmeden önce cuma günü imzaladığı ve bugün tüm kamu kurumlarına gönderilen genelgede, deprem kaynaklı maliyetler haricinde tüm harcamaların yeniden gözden geçirilmesi gerektiği belirtilerek, tedbirlerin ivedilikle uygulanabilmesi için gerekli adımların atılması gerektiği, tasarruf takibinin de tavizsiz sağlanacağı ifade edildi.

Söz konusu genelge kapsamındaki kamu kurum ve kuruluşlarının, kendi bütçeleri veya tasarruflarındaki diğer kaynaklardan yapacakları yurt içi ve dışı harcamaları ile taşınır ve taşınmazların kullanılmasında genelgeyle belirlenen tedbirlere uymakla talimatlandırıldığı vurgulandı.

YATIRIMLARA KISITLAMA

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi'nde, bütçelerde ilave yük oluşturacak şekilde faaliyet genişlemesine ve iş artışına gidilmemesi istenmişti. Genelgede, ilgili mevzuatta belirtilen faaliyet alanlarıyla doğrudan ilgili olmayan herhangi bir harcama veya taahhütte bulunulmaması, ihale şartname ve sözleşmelerine alım konusuyla ilgisi olmayan unsurların dahil edilmemesi ve yapılacak alımlarda ölçek ekonomisinden yararlanarak ihtiyaçların daha düşük maliyetlerle karşılanması amacıyla ortak alım yoluyla tedarikin yaygınlaştırılması için azami gayret gösterilmesi gerektiği belirtilmişti. (AA)

Öne Çıkanlar