Bedelli için kredi çeken kurada çıkmazsa yandı

Bedelli için kredi çeken kurada çıkmazsa yandı
Bedelli askerlikten yararlanacaklar 33 bin 230 TL'yi yatırıp kuraya katılıyor. Aday, kurada çıkmazsa parası iade ediliyor. Kurada adı çıkmayıp kredi çekenler mağdur olacak...

Yeni sistemde bedelli askerlikten yararlanmak isteyen adaylar önce 33 bin 230 TL olan ücreti yatırıp kuraya katılıyorlar. Çekilen kura sonucunda aday, bedelliden yararlanamazsa parası iade ediliyor. Ancak birçok aday bedelli ücretini bankalardan aldığı kredi ile ödeyecek ve belirli bir faizi ödemeyi kabul edecek. Kurada ismi çıkmadığı taktirde ise ortaya bir mağduriyet çıkacak. Bedelli için 36 ay vade ile kredi çeken ve kurada çıkmayan bir kişi hem bedelli askerlik yapamaycak hem de bankaya yaklaşık 15 bin TL faiz ödeyecek.

Yeni askeri sistemde bedelli askerlik sürekli hale getirildi ve başvurular alınmaya başlandı. 33 bin 230 TL yatıran bedelli askerlikten yararlanmaya hak kazanacak. Ancak bedelli askerlik yapmak için sadece parayı yatırmak yetmiyor. Askere gidecek olanlar başvuruların 145 bini aşması halinde çekilen kura sonucunda belirlenecek.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, çekilen kuranın ardından bedelli askerlik yapmaya hak kazanamayanların yatırdığı ücret geri verilecek. Bedelli adayının tecil süresi sonuna kadar çekilecek kuralara katılma hakkı var. Tam da burada adayların aklına cevaplanması gereken bir soru geliyor. Onlarca kişi bedelli askerlikten faydalanmak için ihtiyacı olan 33 bin 230 TL’yi bankadan çektiği kredi ile karşılayacak.

Bankadan taksitle çekilen kredinin geri ödemesi ise vade sayısına bağlı olarak artacak. Peki banka ile anlaşmayı yapıp, bedelli ücretini çektikten sonra, yapılan kura sonucu bedelli askerlikten yararlanamayan adaylar ne yapacak?

Örneğin vatandaş bir devlet bankasından bedelli askerlik için 12 ay vadeli 33 bin 230 TL çekti. Bunu 1.80 faizle 12 ay sonunda 38 bin 78 TL olarak ödemeyi kabul etti. Parayı alıp bedelli için başvurdu ve kuraya katıldı. Ancak çekilen kura sonucu gitmeye hak kazanamadı ve 33 bin 230 TL’si iade edildi.

36 AY ÇEKEN KURADA ÇIKMAZSA 15 BİN 114 TL ÖDEYECEK

Ancak vatandaş banka ile 38 bin 78 TL ödemek üzere anlaşmıştı. Böyle bir durumda kurada ismi çıkmayan ve yeniden kuraya katılma hakkı olmayan biri hem askere gidemeyecek hem de bankaya 4.848 TL faiz ödeyecek. Söz konusu vade 24 aya çıktığında ödenecek faiz farkı 9 bin 703 TL’ye çıkıyor. Kredi vadesi 36 ay olduğunda ise 14 bin 917 TL faiz olarak bankaya ödeyecek.

Bedelli adayı kurada çıkmaması durumunda tecil hakkı süresince kuraya girme hakkı kalmazsa aradaki faizi bankaya geri ödemek durumunda kalacak.

Askerlik şubesi yetkililerinden alınan bilgilere göre, kurada çıkılmaması durumunda ana para iadesinin yapılacağı ancak adayın bankaya ödeyeceği faiz hakkında yasal bir düzenleme olmadığı ifade edildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar