Bir rekor daha geldi: Konutta metrekare fiyatı 5 bin lirayı aştı

Bir rekor daha geldi: Konutta metrekare fiyatı 5 bin lirayı aştı
Konut fiyatları eylülde yıllık bazda yüzde 35,51 artışla rekor artış kaydetti. Eylülde fiyatlar reel olarak yüzde 13,3 oranında arttı. Bu arada metrekare fiyatı 5 bin 11 liraya çıktı.

Konut fiyatları artışındaki ivme eylül ayında da devam etti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) yayımladığı konut fiyat endeksine göre, fiyatlar eylülde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35,51 arttı. Aylık bazda artış ise yüzde 3,17 oldu.

Yeni konutlarda yıllık artış yüzde 43,5 seviyesine kadar yükselirken, yeni olmayan konutlarda fiyat artışı yüzde 33,9 olarak kaydedildi.

TCMB'nin veri setine göre, eylülde Türkiye'de ortalama metrekare fiyatı 5 bin 11 lira oldu. Böylelikle eylülde Türkiye genelinde metrekare birim fiyatı ilk kez 5 bin TL'nin üzerine yükseldi.

Verilere göre, eylülde konut fiyatlarında enflasyondan arındırılmış artış ise yüzde 13,3 oldu.

Üç büyük ilin konut piyasasına bakıldığında eylül ayında İstanbul'da konut fiyatlarının yıllık yüzde 32,6 yükseldiği izlendi. İstanbul'da yeni konutlarda fiyat artışı yüzde 39,1 olurken, yeni olmayan konutlarda ise yüzde 32 olarak gerçekleşti.

Ankara'da yıllık artış yüzde 30,9, yeni konutlar için ise yüzde 46,5 oldu.

İzmir'e bakıldığında ise konut fiyatlarındaki artış ivmesinin sürdüğü izlendi. Buna göre İzmir'de konut fiyatları Eylül'de yıllık yüzde 34,8 arttı. Yeni konutlar yüzde 39,3 yükselirken, yeni olmayan konut fiyatlarında artış yüzde 32,8 oldu. İzmir'de birim fiyat ise metrekare başına 6 bin 76 TL olarak kaydedildi.

Öne Çıkanlar