Borcu ödenemeyen enerji santralleri fona devrediliyor

Borcu ödenemeyen enerji santralleri fona devrediliyor
Geri ödemesi sorunlu 13 milyar dolar krediye sahip enerji projelerinden borçları yapılandırılamayacak olanlar Enerji Girişim Sermaye Fonu'na aktarılacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın nisan ayında açıkladığı reform paketi kapsamında duyurduğu Enerji Girişim Sermaye Fonu hakkında detaylar belli oluyor.

Enerji sektörünün yüksek seviyedeki sorunlu kredilerine çözüm amacıyla kurulacak, değeri 2 milyar dolara kadar çıkabilecek fona, bankaların, yerli ve yabancı yatırımcıların iştirak etmesi bekleniyor. 

47 MİLYAR DOLARLIK BORCUN 13 MİLYAR DOLARI SIKINTILI

Enerji sektörünün kullandığı toplam 70 milyar dolarlık kredinin 47 milyar dolarlık kısmı henüz ödenmemiş durumda. 

Bu borcun 40 milyar dolarını elektrik üretim santrallerinin, 7 milyar dolarını da elektrik dağıtım şirketlerinin kullandığı krediler oluşturuyor. 

Elektrik üretim santrallerinin 40 milyar dolar tutarındaki borcunun yaklaşık 13 milyar dolarlık kısmı ise geri ödenmesinde sorun yaşanan veya yaşanma riski bulunan krediler. 

Independent Türkçe'de yer alan habere göre Ggeri ödemesi sorunlu yaklaşık 13 milyar dolarlık borcun dağılımı ise şöyle: 

- 5 milyar doları yerli kömür santralleri, 

- 3,2 milyar doları hidroelektrik santraller (HES), 

- 2,7 milyar doları doğal gaz 

- 1,9 milyar doları da elektrik dağıtım sektöründe 

BATIK SANTRALLER ÜÇ KATEGORİYE AYRILDI

Buna göre yedi kömür, beş HES, sekiz doğa gaz santrali ve iki elektrik dağıtım şirketinin kredi geri ödemelerinde problem yaşanıyor.

Bu tesislerin büyük kısmında kredilerin yapılandırılması planlanırken, yapılandırmayla sorunu çözülemeyecek santraller, Enerji Girişim Sermaye Fonu'na aktarılacak.  

Enerji Girişim Sermaye Fonu'na devredilmesi planlanan santrallerde üç şekilde kategorize edildi: 

1) Hızlı bir şekilde devri öngörülen santraller

2) Yapılandırılmış veya devri öngörülmeyen ancak ileride sorun yaşanması durumunda devre aday santraller

3) Yapılandırmayla sorunu çözülebilen ve platforma devri uzak santraller 

HIZLI ŞEKİLDE FONA DEVREDİLECEK 1,1 MİLYAR DOLARLIK İKİ PROJE

Hızlı bir şekilde fona aktarılması öngörülen projelerin yer aldığı ilk kategoride 865 megavatlık bir kombine doğal gaz çevrim santrali ile 50 megavatlık bir hidroelektrik santrali bulunuyor. 

Her iki santralin toplam yatırım maliyeti bir milyar 100 milyon dolar. Bu projeler için tam olarak ne kadar kredi kullanıldığı ve bunun ne kadarının geri ödendiği bilgisi ticari sır olması nedeniyle açıklanmıyor. 

Fonun sağlıklı bir şekilde hayata geçirilmesi için öncelikle az sayıda projeyle başlanması, süreçte oluşabilecek sorunlar tespit edildikten sonra ve ihtiyaç halinde ilave devirlerin yapılması hedefleniyor. 

KÖMÜR SANTRALLERİNDE DEVİR İHTİMALİ UZAK

İkinci kategorideki, yani yapılandırılmış veya devri öngörülmeyen ancak ileride sorun yaşanması durumunda devre aday tesisler arasında Türkiye'nin farklı bölgelerinde bulunan ve kapasiteleri 850 megavat ile 1000 megavat arasında değişen kombine doğal gaz çevrim santralleri ile hidroelektrik santralleri yer alıyor.

Üçüncü kategori olan "kredi yapılandırmasıyla sorunu çözülebilen ve platforma devri uzak projeler" arasında ise çoğunlukla kapasiteleri 200 megavat ile bin megavat arasında değişen kömür santralleri ile bazı hidroelektrik santralleri bulunuyor.

DEVREDİLECEK HER SANTRAL İÇİN AYRI BİR ŞİRKET KURULACAK

Projelerin Enerji Girişim Sermaye Fonu'na aktarılabilmesi için fonda yer almaya istekli bankalar tarafından bir portföy yönetim şirketi kurulması planlanıyor. 

Portföy yönetim şirketinin bünyesinde ise devredilen her bir santral için ayrı birer şirket kurulması öngörülüyor. 

Böylece, fona aktarılmasına kesin gözüyle bakılan birinci kategorideki iki santralin fona devredilmesi halinde, portföy yönetim şirketinin altında kombine doğal gaz çevrim santrali için bir fon şirketi, hidroelektrik santrali için de ayrı bir fon şirketi kurulacak.

Bu santrallerin devredilmesinin ardından, ikinci etapta finansmanı yapılandırılmış olsa da ödemelerinde problem yaşanan veya yönetime bağlı olarak tekrar sorunlu hale dönen projelerin fona aktarılması planlanıyor. 

Enerji Girişim Sermaye Fonu'nun büyüklüğünün 1,5-2 milyar doları bulabileceği fakat bu rakamın aktarılan projelere bağlı olarak değişebileceği belirtiliyor. (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar