BP'den sonra akaryakıtta iki şirket satışı daha gündemde

BP'den sonra akaryakıtta iki şirket satışı daha gündemde
Yayınlanma:
A+ A-
BP, 110 yıldır faaliyet yürüttüğü Türkiye'den 770 akaryakıt bayisini satarak çıkarken, iki şirket satışının daha gündemde olduğu belirtiliyor. Bu şirketlerden birine Rusların talip olduğu ve satış ihtimalinin yüksek olduğu ifade ediliyor.

Artı Gerçek - Türkiye'de akaryakıt sektöründe taşlar yerinden oynuyor. BP’nin 770 akaryakıt bayisi ve hali hazırda depolama ünitesi ve limanı bulunan ATAŞ’taki hisselerini alan Petrol Ofisi, 2 bin 705 bayiye ulaşacak.

Sektör yetkilileri, Petrol Ofisi'nin, ATAŞ tesisleriyle operasyonel bir güce ulaşacağını, her türlü akaryakıt ürününün Güney’den Türkiye’ye getirilerek dağıtılmasında maliyetleri kontrol edebileceğini, bu nedenle stratejik bir adım attığını söylüyor. Ekonomim'den Mehmet Kaya'nın haberine göre, sektör yetkilileri, orta ölçekte iki yerli akaryakıt dağıtım zincirinin daha pazarlık masasında olduğunu açıkladı.

Bu yerli firmalardan birinin Rus şirketiyle, diğerinin de yerli bir zincirle görüşme halinde olduğunu belirten yetkililer bu görüşmelerin satışla sonuçlanacağı beklentisinin yüksek olduğunu ifade etti. Sektörde kârlılık düşüklüğünün tartışma konularından biri olduğunu belirten yetkililer, gelecek dönemde dağıtım sektöründeki ana gündem konularından birinin bu olduğuna ve tartışmaların süreceğine işaret etti.

Öne Çıkanlar