Çamaşır yıkarken makineye her yıkamada 1 kaşık ekleyin, faturanız en az 50 lira düşüyor

Çamaşır yıkarken makineye her yıkamada 1 kaşık ekleyin, faturanız en az 50 lira düşüyor
Çamaşır makinize eklediğinizde ilginç bir şekilde tasarruf etmenizi sağlıyor .Elektrik faturalarına peş peşe gelen zamlar artık belinizi bu tasarruf yöntemleriyle bükmeyecek.

Türkiye'deki yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı vatandaşları tasarruf yöntemlerini araştırmaya zorluyor. Özellikle elektrik faturalarına gelen zamlar dur durak bilmiyor. Bu zamlar vatandaşları zor durumda bırakıyor.

Elektrik faturalarını düşürmek için bazı etkili yöntemler bulunuyor. Sizlerle paylaşacağımız bu yöntemler sayesinde faturalarınız artık kabarık gelmeyecek.

Haberciniz.biz'de yer alan bir habere göre; çamaşır makinesinin içine 1 kaşık karbonat eklemek çamaşırların daha düşük ısıda daha hızlı ve güzel temizlenmesini sağlamaktadır.

Yani normalde 60 derece kullanacağınız bir çamaşırı makineye 1 tatlı kaşığı dolusu karbonat atarak 40 derecede ve belki de daha kısa bir programda ve biraz daha az deterjanla temizleyebilirsiniz.

electrician-1080554-960-720.jpg

Bu yöntem sayesinde faturanız daha düşük gelecek. Ayrıca bu yöntem hem ekolojiktir hem de çabasız şekilde tasarruf etmenizi sağlamaktadır. Elektrik faturanızı 50 ila 100 lira arasında düşüren bu yöntemin etkili olabilmesi için başka tavsiyelerimiz de bulunmaktadır.

ELEKTRİK FATURASINI DÜŞÜRMENİN DİĞER YOLLARI

Enerji maliyetleri arttı, haliyle kış aylarının yaklaşmasıyla elektrik faturaları yükselmeye başlamış durumda. Özellikle elektrik faturalarını düşürmek için tasarruf yöntemleri arıyorsanız birkaç ufak püf nokta bulunmakta.


Farkında olmadan günlük kullandığımız eşyaların faturalara yansımaları oldukça yüklü olabilmekte. Enerji uzmanları evde kullandığınız eşyaların kullanımının değiştirilmesinin elektrik faturasını düşürebileceğine dikkat çekiyorlar.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ahmet Fertelli elektriğin en ucuz olduğu zaman diliminin 22.00-06.00 saatleri arası olduğunu ve elektrikli ev aletlerinin bu saatler arasında kullanıldığında tasarruf sağlanacağını söyledi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Mühendislik Fakültesi Enerji Ana Bilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ahmet Fertelli elektrik tasarrufuna yönelik açıklamalarda bulundu.

En Pahalı Zaman Dilimi 17.00 ila 22.00 Saatleri Arası

Elektrik faturalandırmalarında tek zamanlı ve çok zamanlı olmak üzere iki farklı tarife uygulandığını, meskenlerde 3 zaman dilimine bölündüğünü ve her dilim için ayrı elektrik fiyatı uygulandığını belirten Prof. Dr. Fertelli, “06.00-17.00 arası gündüz dönemi, elektriğin en pahalı olduğu zaman dilimi 17.00-22.00 arası puant dönemi ve elektriğin en ucuz olduğu zaman dilimi 22.00-06.00 arası gece dönemidir.” dedi.

spark-plug-32083-960-720.png

Puant zaman diliminde çamaşır, bulaşık, kurutma makinesi gibi elektronik ev aletlerinin çok fazla kullanılmaması gerektiğinin altını çizen Fertelli, “Az önce söylediğim bu iki farklı tarife alternatifi kullanıcılar tarafından fazla bilinmiyor. Aboneler mutlaka faturalarında yer alan tüketim değerlerini incelemeli, tüketimlerini daha çok gece zaman diliminde gerçekleştirenler ile tüketimlerinin belirli bir kısmını puant ve gündüz döneminden üç zamanlı tarifenin en avantajlı dönemi olan gece dönemine kaydırabilecek olanlar üç zamanlı tarifeyi tercih ederek önemli oranda tasarruf edebilirler.” şeklinde konuştu.

Yüzde 14’e Kadar Tasarruf Edilebilir

Konuşmasının sonunda Prof. Dr. Fertelli, “500 kWh’ın üstünde tüketimi bulunan aboneler üç zamanlı tarifeye geçip, elektrik tüketimlerinin bir bölümünü gece döneminde gerçekleştirebilirlerse, elektriği puant dönemine göre yüzde 65 ucuza kullanarak toplam tüketim değerlerine bağlı olarak faturalarını yüzde 8 – yüzde 14 arasında azaltabilir.” cümlelerini kullandı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar