Çay üreticisinden 30 kuruşluk desteğe tepki: 'Sadaka değil, hakkımızı istiyoruz'

Çay üreticisinden 30 kuruşluk desteğe tepki:  'Sadaka değil, hakkımızı istiyoruz'
Yayınlanma:
A+ A-
Çay üreticileri, 2023 yılı için yaş çay fark ödemesi desteğinin kilogram başına 30 kuruş olarak açıklanmasına tepkili. Üreticiler enflasyon, hayat pahalılığı ve girdi maliyetlerindeki artışa dikkat çekerek "Biz sadaka değil, hakkımızı istiyoruz" dedi.

Atakan ASILBAY


ARTVİN - Çay fiyatlarına haziran ayından bu yana yapılan zam yüzde 110'u geçti. ÇAYKUR’un en çok tüketilen çayının fiyatı 155 TL'ye çıktı. Tarım ve Orman Bakanlığı ise ruhsatlı üreticilere 2023 yılı yaş çay ürünü için yapılacak fark ödemesi desteğini kilogram başına 30 kuruş olarak açıkladı. Artı Gerçek'e konuşan çay üreticileri açıklanan desteğe tepki gösterdi.

'BİZ DEVLETE BAKIYORUZ, DEVLET BİZE BAKMIYOR'

Artvin'in Kemalpaşa ilçesinden çay üreticisi Güneş Altunkaya, "Hem çay hem de geçici işlerde çalışarak geçinmeye çalışan bir üreticiyim. Bugün neredeyse aldığımız her ürünün vergisi var. Biz o vergileri ödeyip devlete bakıyoruz ancak iş üreticiye geldiğinde devlet bize bakmıyor. Paramız pahalılıkta çöp olup gidiyor. Biz sadaka değil, hakkımız olanı istiyoruz. Lüks, şatafatlı hayatlarının içinde bizim yaşamlarımızın veya geçim derdimizin onlar için bir sorun olduğunu veya bizi düşündüklerini falan zannetmiyorum. Bu ülkeyi yönetenler sadece bir sezon çay üreticisinin yerine tarlaya girsin, daha sonra o parayı aldıklarında üretici geçinir mi geçinemez mi hep birlikte karar versinler. Çay tarlasına adım attığınızda verdikleri 30 kuruşluk destekleme bir adımda zaten tükeniyor" diye konuştu.

'BİZİMLE DALGA GEÇİYORLAR'

Hopa-Kemalpaşa Ziraat Odası delegelerinden Handan Ustabaş da "Bizimle dalga geçiyorlar. Çay üreticisi her sene yapılan yaş çay alım fiyatı zammının enflasyon farkından kat be kat düşük olması sebebiyle mağdur ediliyor. Üretici her sene açıklanan fiyatlarla sanki dört dörtlük yaşıyormuş gibi gösteriliyor ancak her geçen yıl yoksullaşıyor" dedi.

'ÜRETİCİ ENFLASYONUN ALTINDA EZİLİYOR'

"Her gün zam haberleriyle kalkıyoruz" diyen Hopa-Kemalpaşa Ziraat Odası delegelerinden Hakan Tantoğlu da "Dalga geçer gibi 30 kuruş fiyat açıklaması yapılıyor. Her sene zarar ettiğini söyleyen ancak kârına kâr katan Çaykur, halktan taraf alacağına sermayenin istekleri doğrultusunda hareket ediyor. Yazın üç sürüm çay toplayan üretici, kış boyu enflasyonun altında eziliyor" diye konuştu.

'BU RAKAMLA ÜRETİCİ KIŞIN GEÇİNEMEZ'

Hopa-Kemalpaşa Ziraat Odası delegelerinden Ferdi Gümüşkaya ise "Emeklilere verilen 5 bin TL'den üreticiler yararlanamadı. Devlet emekliye böyle bir katkı veriyorsa amasız fakatsız herkes yararlanmalıdır. Çay üreticilerinin durumu ortadayken böyle bir haktan mahrum bırakılması akıl alır gibi değil. Kuru çay fiyatı neredeyse ikiye katlandı. Çay fiyatının açıklandığı mayıs ayından bu yana temel gıda maddelerindeki en az yüzde 40'lık artışlara bakarsak 30 kuruş gülünç bir rakamdır. Bu rakamla üretici kışın geçinemez, market alışverişini yapamaz, çocuğunu okutamaz. Kendilerine yüzde 50'ye varan zam yapanlara, beş yerden maaş alıp üreticiye 30 kuruşu reva görenlere hakkımızı helal etmiyoruz. Bu paralarla üretici refah içinde yaşıyor demek ahmaklıktır" dedi.

Öne Çıkanlar