CHP'den asgari ücret oranı hatırlatması: En düşük emekli aylığı 11 bin 880 lira olacaktı

CHP'den asgari ücret oranı hatırlatması: En düşük emekli aylığı 11 bin 880 lira olacaktı
Yayınlanma:
A+ A-
CHP'li Veli Ağbaba, en düşük emekli maaşının 7 bin 500 lira yapılacağının açıklanması üzerine, "AKP en düşük emekli aylığının asgari ücrete olan oranı korunmuş olsaydı, en düşük işçi emekli aylığı 11 bin 880 TL olacaktı" dedi.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın en düşük emekli maaşının 7 bin 500 lira olacağına dair açıklaması üzerine ekonomistler, "Yapılması gereken en düşük emekli aylığının asgari ücrete eşitlenmesidir" derken, muhalefetten de tepki var.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, asgari ücrete oranla en düşük emekli aylığının 11 bin 880 TL olması gerektiği söyledi. Ağbaba, Twitter'dan şu ifadeleri kullandı:

"Erdoğan 2 bin TL zam ile en düşük emekli aylığının 7500 TL’ye çıkarılacağını müjdeliyor. Oysaki en düşük emekli aylığı, 4380 TL daha fazla zamla 11 Bin 880 TL olmalıydı. Erdoğan, emeklinin hakkı olan ama verilmeyen en düşük 11 bin 880 TL emekli aylığından bahsetmiyor.

Peki, neden en düşük emekli aylığı 11 bin 880 TL olmalı? AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında net Asgari ücret 184 TL, En düşük işçi emekli aylığı ise 257 TL ’idi. Bu da demek oluyor ki 21 yıl önce en düşük işçi emekli aylığı, Asgari ücretin tam 1,39 katı idi.

21 yıldan bu yana eğer AKP hiçbir şey yapmasa, sadece en düşük emekli aylığının asgari ücrete olan oranı korunmuş olsaydı, en düşük işçi emekli aylığı 7500 TL değil 11 bin 880 TL olacaktı."

NE OLMUŞTU?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de "5 bin 500 liraya yükselttiğimiz en düşük emekli aylığının bugünkü şartlar içerisinde yetersiz kaldığını birlikte gördük. Alternatif çalışmaları yani en düşük emekli maaşını yükseltecek alternatif modellerimiz var" demişti.

Ardından Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı canlı yayında en düşük emekli maaşının 7 bin 500 lira olduğunu açıkladı.

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Emeklilerle ilgili çalışmamızı yaptık ve bu rakamı da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığımızla yaptık. Açıklamak yine bana kaldı. Çalışma tamamlanınca ayrıca sunacaklar ama bu akşam buradan güzel bir müjdeyi vermiş olayım. Bunu 7 bin 500 lira olarak bu akşam buradan açıklamış oluyoruz. Hayırlı olsun." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar