Çiftçi pes etti: Mersin'de limon bahçeleri sökülüyor

Çiftçi pes etti: Mersin'de limon bahçeleri sökülüyor
Yayınlanma:
A+ A-
Narenciye üretiminin yoğun olduğu Mersin, Tarsus ve Adana’da limonun kilosu bahçede 1 TL'nin altına düştü. Çoğu yerde alıcı bile yok. Ürünü elinde kalan çiftçi, limon ağaçlarını dallarında meyveleriyle birlikte sökmeye başladı.

Abidin YAĞMUR


MERSİN - Bir zamanlar Türkiye’nin narenciye ihtiyacını karşılayan ve önemli miktarda ihracat yapan Mersin, Tarsus ve Adana, son yıllarda narenciye üretiminde tam anlamıyla kriz yaşıyor. Gübre, sulama, ilaç, mazot, işçilik maliyetlerindeki yükselişe, bu yıl ihracat pazarlarının daralması, savaşların ve deprem felaketinin etkisi de eklenince limon fiyatında büyük düşüş yaşandı.

LİMONUN BAHÇE FİYATI 1 TL'NİN ALTINDA

Bölgede limonun bahçe fiyatı 1 TL'nin altına kadar düştü. Fiyattaki bu düşüşe rağmen birçok çiftçi alıcı bulamıyor. Belli bir dönemde hasat edilip kesilmesi gereken limonlar dalında kaldı. Limon yetiştirmeye son verme kararı alan çiftçiler ise bahçelerini sökmeye başladı. Sökülen bahçelerin yerine yeni bir meyve bahçesi yapmak için ise en az beş yıl gerekiyor.

AĞAÇLAR BİYOKÜTLE ENERJİ SANTRALLERİNE GİDİYOR

Sosyal medyada ağaç söküm işi yapan firmaların reklamları da hızla yayılmaya başladı. Mersin’de bahçe söküm işi yapan 15 firma olduğunu söyleyen bir girişimci, en çok bahçe söküm talebinin Tarsus ve Adana bölgesinden geldiğini anlattı.

Limon bahçelerini söktürmek isteyen üreticilerin arazi temizliği karşılığında 4-6 yaşındaki fidanlarını söküm işi yapan kişilere hibe ettiğini belirten girişimci, "Bu yaşlardaki limon ağaçları biyokütle enerji santrallerine götürülüyor ve ton başına 550 lira + KDV şeklinde satılıyor. 20-25 yaşındaki ağaçlarını söktürmek isteyen üreticiler ise bu ağaçlarını söküm işi yapan kişilere tonu 1000 TL'den satıyor. Bu ağaçlar daha sonra mangal kömürü üretim yerlerine 1800 ile 2000 TL lira arasında değişen fiyatlarla satılıyor” dedi.

whatsapp-image-2023-11-02-at-10-40-05.jpeg

ZİRAAT ODASI: TEK GÜNDEMİMİZ LİMON

Mersin Ziraat Odası Başkanı Musa Yılmaz, "Bakanlığın bir an önce ihracata teşvik vermesi lazım. En az 2 TL 50 kuruş seviyesinde kilo başına ihracata teşvik verilmesi lazım ki biraz piyasa hareketlensin. Yoksa limon üreticisi bu yıl da perişan" dedi

Üreticinin topraktan para kazanmadığı için tarlasını satmaya başladığını söyleyen Yılmaz, bu günlerde tek gündemlerinin limon olduğunu dile getirdi.

whatsapp-image-2023-11-02-at-10-41-14-1.jpeg

Mersin Ziraat Odası Başkanı Musa Yılmaz

'İHRACATA TEŞVİK VERİLSİN'

Geçen yıla göre rekolte eksikliği olmasına rağmen limonun satılmadığını vurgulayan Yılmaz, "Kaldı ki portakalda yüzde 100 rekolte fazlalılığımız var. Biri bitmeden diğerini düşünüyoruz. Limonda en az 2 TL 50 kuruş seviyesinde kilo başına ihracata teşvik verilmesi lazım ki biraz piyasa hareketlensin. Bir an önce bakanlığın ihracata teşvik kararını verip açıklaması lazım ki en azından ihracatçı biraz hareketlensin ve meyve dalında kalmasın" diye konuştu.

whatsapp-image-2023-11-02-at-10-40-57-1.jpeg

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin

'DEPREMDEN SONRA ANTAKYALI İHRACATÇI LİMON ALAMADI'

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin de 'Dışarıda bir pazarımız yok, pazarımız daraldı. Savaşlar bizi çok etkiledi. Depremin olması üretimi etkiledi. Ürünlerimiz Antakya’daki depolara gönderilip, orada işlenip Antakyalı ihracatçılarımız tarafından yurtdışına gönderiliyordu. Ama şimdi oradaki fabrikalar da yıkıldı. Onlar da geçen sezonun ortasında limon alamadılar, limon çöktü. Bu yıl nasıl olacak bilmiyorum" dedi.

Öne Çıkanlar