Citi'den uyarı: Türk Lirası'nda yeni kayıpların yaşanması muhtemel

Citi'den uyarı: Türk Lirası'nda yeni kayıpların yaşanması muhtemel
Yayınlanma:
A+ A-
Citi, Türkiye'de orta vadede enflasyonun yükselmesi ihtimali ve yurt içi döviz arzındaki dengesizlikler nedeniyle TL'nin yeni değer kayıpları yaşamasının muhtemel olduğunu belirtti.

ABD’li yatırım bankası Citi, Türkiye’de orta vadede enflasyonun yükselmesi ihtimali ve haziran ayında yurt içi döviz arzındaki dengesizliklerden dolayı TL’nin yeni değer kayıpları yaşamasının muhtemel olduğunu belirtti.

Citi, yayınladığı raporda model portföyünde TL’ye karşı dolar alım pozisyonunun ağırlığını yüzde 1’den yüzde 2’ye yükseltti.

Citi bir önceki raporunda TL’de son dönemdeki değer kaybının ardından Türkiye’nin yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 11,7’den yaklaşık yüzde 15’e yükseltmişti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) da aynı dönemde yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 9,4’ten yüzde 12,2’ye çıkarmıştı.

TL’de değer kaybının devam etmesi enflasyonun daha uzun süre yüksek seviyelerde kalmasını da beraberinde getiriyor. Bu da yeni faiz artışlarına ihtiyaç duyulması olasılığını güçlendiriyor.

Ancak düşük faiz isteğiyle bilinen ve bunu dün de dile getiren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeni bir faiz artışı gerektiğinde nasıl tepki vereceğine yönelik endişeler, ihtiyaç halinde faiz artışının yapılıp yapılamayacağına dair piyasadaki soru işaretlerini daha da destekliyor. Uzmanlar da mart ayındaki ani Merkez Bankası'ndaki başkan değişikliğiyle tetiklenen bu kısır döngüyü gözlemlemeye devam ediyor.

Yabancı yatırımcılarsa tarihi düşük seviyelere indirdikleri Türkiye yatırımlarını son haftalarda sınırlı artırdı. Ancak geçmiş seviyelerle kıyaslandığında bu artışa rağmen yabancı payı tarihin en düşük seviyelerine yakın seyrini sürdürüyor.

Yurt içindeyse TL’nin değer kazanabileceğine inancını tamamen kaybeden tasarruf sahipleri, döviz hesaplarını 225 milyar doların üstüne taşıdı.