Citibank: Aşı geniş çaplı dağıtılırsa dolar 2021'de yüzde 20 kadar değer kaybeder

Citibank: Aşı geniş çaplı dağıtılırsa dolar 2021'de yüzde 20 kadar değer kaybeder
Citibank stratejistlerine göre dünyada Coronavirus aşılarının geniş çaplı dağıtımının sağlanması durumunda dolar 2021'de yüzde 20'ye kadar düşüş yaşayabilir...

Citibank, Coronavirus salgınına karşı geliştirilen aşıların yaygın dağıtımı ve devam etmekte olan gevşek para politikası nedeniyle ABD Doları'nın gelecek yıl yüzde 20 kadar değer kaybedebileceği tahmininde bulundu.

ABD'li banka dün yayınladığı araştırma raporunda, "Uygun ve yaygın olarak dağıtılacak aşılar piyasaya çıktığında, bunun dolardaki aşağı yönlü yapısal trendde bir sonraki satış pozisyonlarına geçilmesine yol açacağına inanıyoruz" denildi.

Raporda, "Böyle bakıldığında, dolarıdaki değer kaybının önden yüklemeli gerçekleşme olasılığı ve doların 2021'de yüzde 20 kadar düşme potansiyeli bulunuyor" denildi.

Aralarında Calvin Tse’nin de bulunduğu stratejistler aşının yaygınlaşması durumunda doların bir yıldan fazla süren 2000’li yılların ortalarındakine benzer bir patika izleyeceği kanısında.

Citi’ye göre aşının yanı sıra Fed’in güvercin kalacak olması ve dünyanın geri kalanının daha hızlı bir büyüme oranı yakalaması doları aşağı çekecek diğer faktörler arasında yer alacak.

ABD'li ilaç şirketi Moderna Inc dün ileri aşama deneysel aşısının Covid-19'u önlemede yüzde 94,5 etkili olduğunu açıklamıştı. 

Citi'nin doların değer kaybedeceği yönündeki görüşü enflasyon beklentileri artsa bile ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz oranlarını düşük tutmaya devam edeceği tahminine de dayanıyor.    

Öne Çıkanlar