Deprem bölgesinde doğalgaz faturaları seçim sonrasına ertelendi

Deprem bölgesinde doğalgaz faturaları seçim sonrasına ertelendi
Yayınlanma:
A+ A-
EPDK, OHAL kapsamında deprem bölgesindeki bazı illerde doğalgaz tüketicilerinin sayaç okuma işlemlerini durdurdu. Faturalar 31 Mayıs'tan sonra tahsil edilecek. Bu aradaki tüketim bedava olmayacak, iki ya da üç fatura altı taksitle tahsil edilecek.

Artı Gerçek - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), olağanüstü hal (OHAL) kapsamındaki bazı illerde 31 Mayıs 2023'e kadar tüm doğalgaz konut aboneleri ile yıllık tüketimi 100 bin metreküp ve altında olan diğer tüm tüketicilerin sayaç okuma işlemleri durduruldu.

EPDK'nin konuya ilişkin Kurul kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, 6 Şubat 2023'te meydana gelen depremler nedeniyle OHAL kararı alınan veya afet bölgesi ilan edilen yerlerde faaliyet gösteren doğalgaz dağıtım şirketlerinin, deprem sonrası dağıtım faaliyetlerinin sürdürülmesini sağlamak amacıyla gerekli olan hizmetler (acil müdahale, bakım-onarım, kaçak arama, acil 187, çağrı merkezi, müşteri şikayet başvuru süreçleri, gaz açma işlemleri vb.) hariç olmak üzere, ilgili mevzuattan kaynaklanan süreli yükümlülükleri OHAL süresince ertelenecek.

HANGİ İLLERDE UYGULANACAK?

Söz konusu karar Adıyaman, Hatay, Maraş ve Malatya illerinin tamamı ile Antep ilinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde uygulanacak.

Acil müdahale nedeniyle can ve mal güvenliğini korumak amacıyla yapılması gereken kesintiler ile diğer mevzuat gereğince yapılması gereken kesintiler dışındaki kesintiler ve bu kesintilere ilişkin bildirimler de 31 Mayıs 2023'e kadar durdurulacak.

"Tüketimlerin tespit edilmesi, tahakhuk ve faturalandırma" başlıklı 48'inci madde ve "Faturaların Ödenmesi" başlıklı 49'uncu madde kapsamında fatura tahakkuk ve tahsilat işlemleri 31 Mayıs 2023'e kadar ve bu tarih de dahil olmak üzere ertelenecek.

HAZİRANDAN İTİBAREN ÖDEME ALINACAK

Bu süredeki toplam doğalgaz tüketimine esas fatura bedeli, 2023 yılı haziran ayı fatura döneminden itibaren gecikme zammı olmaksızın eşit taksitlerle 6 ayda tahsil edilecek.

Borçtan dolayı doğal gazı kesilerek hizmeti durdurulmuş olan tüketicilere, talepte bulunulması halinde, ödeme koşulu aranmaksızın yeniden doğal gaz verilecek. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar