DİSK: Türkiye asgari ücretliler toplumu olmaktan kurtarılmalı

DİSK: Türkiye asgari ücretliler toplumu olmaktan kurtarılmalı
Yayınlanma:
A+ A-
DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu'ndan asgari ücret değerlendirmesi: "Açlık sınırının altındaki asgari ücretin mutlaka insanca yaşanacak düzeye çıkartılması lazım."

Artı Gerçek - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde (TGC) düzenlediği basın toplantısında, yoğun bir örgütlenme süreci içerisinde olduklarını söyledi. Türkiye ekonomisinin ciddi bir krize girdiğini, bu durumun pandemiyle birlikte daha da ağırlaştığını anlatan Çerkezoğlu, gelinen noktanın 20 yıllık yönetimin eseri olduğunu söyledi.

Asgari ücret ve emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunda da açıklamalarda bulunan Çerkezoğlu'nun konuşmasına öne çıkan başlıklar şöyle:

GELİR ADALETSİZLİĞİ OLAĞANÜSTÜ ARTTI: Evet Türkiye ekonomisi büyüyor. Bizim alın terimizle büyüyor. Türkiye ekonomisi 2022'nin ikinci çeyreğinde yüzde 7,6 büyüdü ama bu büyüme nasıl paylaşılmış, ürettiğimiz değer nasıl paylaşılmış diye baktığımızda gelir adaletsizliğinin olağanüstü arttığını görüyoruz. Şu an Türkiye'de yaşadığımız en önemli mesele bölüşüm sorunu. Ürettiğimiz değerin bölüşümünde olağanüstü adaletsizlik var. Bu süreçte aslında temel politikalarının sonucu.

TÜRKİYE'DE ASGARİ ÜCRET, ORTALAMA ÜCRET: Aralık ayında asgari ücretin konuşulacağını hatırlatan Çerkezoğlu, "Dünyanın hiç bir ülkesinde asgari ücret bu kadar konuşulmaz. Yani asgari ücretle çalışanların oranı bir çok toplumda yüzde 2-3-5'tir. Türkiye'de asgari ücret ortalama bir ücret. Bu oran yüzde 50'yi aşmış durumda. Biz aslında asgari ücreti konuşurken ortalama ücreti konuşuyoruz. Asgari ücreti konuşurken aslında devletin toplumla yaptığı en büyük sözleşmeyi konuşuyoruz. O yüzden son derece önemli. Asgari ücret DİSK'in de çalışmalarıyla ilk defa bu yıl iki kez güncellendi. Fakat asgari ücretin alım gücü olağanüstü düştü. Alım gücü son derece önemli. Türkiye'nin asgari ücretliler toplumu olmaktan kurtarılması lazım. Açlık sınırının altında bir asgari ücretin mutlaka insanca yaşanacak düzeye çıkartılması lazım.

EYT'DE İKTİDARI MÜZAKEREYE ÇAĞIRIYORUZ: Bugün Türkiye'de bir taraftan emekli olmak zorlaştı. Ayrıca EYT diye mağduriyet ortaya çıktı. Bu soruna nasıl çözüm getireceklerini sır gibi saklıyorlar. Oysa bu tür düzenlemeler çalışma hayatına dair düzenlemelerde mutlaka müzakere esastır. Biz özellikle EYT konusunda bu kadar ciddi bir konuda siyasi iktidarı müzakereye çağırıyoruz. Anayasamızda var olan sosyal diyalog mekanizmalarını işletmeye çağırıyoruz. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar