Harcamalarıyla gündemden düşmeyen Diyanet'e yedi bakanlığı geride bırakacak yeni bütçe

Harcamalarıyla gündemden düşmeyen Diyanet'e yedi bakanlığı geride bırakacak yeni bütçe
Yayınlanma:
A+ A-
Merkezi bütçeden aldığı dev paylara rağmen sık sık ödeneğinin üzerinde yaptığı lüks harcamalarla gündem olan Diyanet’in 2023 bütçe ödeneği de yedi bakanlığı geride bırakacak.

AKP hükümeti 2022 bütçesi 22.9 milyar TL olan Diyanet’e gelecek yıl için 35.9 milyar TL ödenek ayrıldı. Diyanet bu bütçesiyle İçişleri, Dışişleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Kültür ve Turizm, Sanayi ve Teknoloji, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği, Ticaret, olmak üzere yedi önemli bakanlığı geride bırakacak.

Türkiye ekonomisinin 2023-2025 dönemine ilişkin yol haritası niteliği taşıyan yeni Orta Vadeli Program’ın (OVP) ekinde "Merkezi Yönetim Bütçesi (2023-2025) Ödenek Teklif Tavanları" da yer aldı. Böylece kurumların 2023 bütçeleri de şekillenmiş oldu.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre en büyük bütçe yine Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda olacak. Bakanlığın ödenek tavanı 2.1 trilyon TL olarak belirlendi. Bu yılki toplam bütçe ödeneği 4.1 milyar TL olan Cumhurbaşkanlığı’nın gelecek yılki ödeneği ise 6.6 milyar TL olarak belirlendi.

Adalet Bakanlığı’nın bütçesi 72.3 milyar TL’ye, Milli Savunma Bakanlığı’nın bütçesi 182.7 milyar TL’ye çıkacak. İçişleri Bakanlığı’nın ödeneği 32.6 milyar TL’ye, Dışişleri Bakanlığı’nın 16.7 milyar TL’ye, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 2.1 trilyon TL’ye, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 435.3 milyar TL’ye, Sağlık Bakanlığı’nın da 292.3 milyar TL’ye yükselecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesi 80.2 milyar TL olurken,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bütçesi 160.3 milyar, Ulaştırma Bakanlığı’nın 52.2 milyar, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bütçesi de 14.9 milyar TL olarak belirlendi.

ASLAN PAYI YİNE DİYANET’E

AKP iktidarının sürekli merkezi bütçeden ayırdığı aslan payı ve yaptığı lüks harcamalarla ayrılan ödeneği de aşarak istediği ek bütçelerle gündemden düşmeyen Diyanet İşleri Başkanlığı gelecek yıl da birçok kurumu geride bırakacak. Bu yılki bütçesi 22.9 milyar TL olan Diyanet’e gelecek yıl için 35.9 milyar TL ödenek ayrıldı. Diyanet bu bütçesiyle İçişleri, Dışişleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Kültür ve Turizm, Sanayi ve Teknoloji, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği, Ticaret, olmak üzere toplam yedi bakanlığı geride bırakacak.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar