Dolar kaç lira, çeyrek altın ne kadar? (27 Mart 2023)

Dolar kaç lira, çeyrek altın ne kadar? (27 Mart 2023)
Yayınlanma:
A+ A-
Merkez bankalarının faiz kararının belli olmasının ardından altın ve döviz fiyatları haftaya yatay seyirden başladı. Bitcoin ise 28 bin doların altına geriledi.

Artı Gerçek - Küresel piyasalar, bankacılık sistemine ilişkin devam eden endişeler ve yeniden gündeme gelen resesyon korkusuyla karışık bir seyir izliyor.

ABD'de yatıştırılamayan bankacılık endişeleri varlık fiyatları üzerinde etkili olmayı sürdürüyor. Bankacılık sektörünün sıkıntıya girmesiyle birlikte azalması beklenen kredi genişlemesinin ülkeyi resesyona sokabileceği endişesi güç kazanırken, krizinin genişleme ihtimaline karşın acil durum kredi kanallarının genişletilmesi gündeme geldi. Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari hafta sonu yaptığı açıklamalarda bankacılık krizinin ülkede resesyon riskini artırdığını söyledi.

FED BEKLENTİSİ 100 BAZ PUAN FAİZ İNDİRİMİ

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell ve bazı üyelerin yaptıkları sözle yönlendirmelerde bu sene faiz indirimi konusunun masada olmadığını belirtmesine karşın söz konusu gelişmelerin faiz artışlarını durduracağına yönelik fiyatlamalar ise risk iştahını destekliyor.

Para piyasaları Fed'in sene sonuna kadar 100 baz puanlık faiz indirimine gideceğini fiyatlamaya devam ederken, faiz indirimlerinin haziran ayı itibarıyla başlayacağı öngörülüyor. Analistler, bankacılık krizine ilişkin haber akışının hafta boyunca yatırımcıların odağında olacağını kaydederek, Fed üyelerinin konuşmalarının da piyasaların yönü üzerinde etkili olmasının beklendiğini söyledi.

SERBEST PİYASADA DÖVİZ VE ALTIN FİYATLARI

İstanbul serbest piyasada 19,01 liradan alınan doolar 19,30 liradan satılıyor. Euro 20,80 liradan işlem görüyor.

Altın piyasası da yatay seyirde. 1200 liradan alınan gram altın 1230 liradan satılıyor. İki bin lira barajını aşan çeyrek altın satış fiyatı iki bin 3 lira.

Altının ons fiyatı 1971 dolardan işlem görüyor.

En büyük hacimli kripto para birimi Bitcoin ise 27 bin 785 dolara geriledi.

(EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar