Dolar/TL kahininden yeni tahminler

Dolar/TL kahininden yeni tahminler
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 14:32
A+ A-
Trump'ın İran anlaşmasından çıkması ile TL'nin daha da olumsuz etkileneceğini belirten Pedersen, dolar/TL'deki yeni beklentilerini paylaştı.

EKONOMİ - ABD Başkanı Donald Trump'ın İran anlaşmasından çekilmesinin Türk Lirası'nı olumsuz etkileyeceğini söyleyen analiste göre Türk Lirası'ndaki bu etki bir süre daha devam edecek.

Trump'ın açıklaması öncesi söz konusu kararın piyasalardaki etkisini değerlendiren Danske Bank Kıdemli Analisti Jens Pedersen'in dün yansıyan raporuna göre, Türk Lirası, Japon Yeni ve İsviçre Frangı ile birlikte İran petrolüne yaptırım gelmesi durumunda en fazla düşüş riski yaşayan para birimleri arasında yer alıyordu.

Trump'ın dün akşam yaptığı açıklamanın ardından Pedersen'in öngördüğü gibi Türk Lirası'nda sert bir gerileme yaşanmış ve dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde rekor kırarak 4,3743 seviyesine kadar yükselmişti. 

Türk Lirası'ndaki son hareketleri Business HT'ye değerlendiren Pedersen, şimdilik kararın petrol ve döviz piyasasındaki etkisinin analizlerini değiştirmeyi gerektirecek aşamada olmadığını, dolayısıyla ABD'nin İran'a yaptırım kararının hala piyasa üzerinde belirsizlik yaratma potansiyeli olduğunu söyledi. 

Bu değerlendirmelerin ardından Pedersen, dolar/TL'de üç ay içinde 4,20, altı ay içinde 4,25 ve 12 ay içinde 4,30 seviyesini tahmin ettiklerini belirtti. 

Pedersen, Euro/TL ile ilgili analizlerini de paylaştı. Buna göre Pedersen euro/TL'nin üç ay içinde 5,00, altı ay içinde 5,23 ve 12 ay içinde ise 5,50 seviyesinde olacağını tahmin ediyor. 

TRUMP'IN KARARIYLA DOLAR/TL REKOR KIRMIŞTI

Dolar/TL, ABD'nin İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklaması ardından risk algısının artmasıyla önce gece saatlerinde 4,3519 ile sonra da gündüz saatlerinde 4,3743 ile rekor kırmıştı.

Ekonomi yönetiminin Beştepe'de toplantı yapacağı haberi sonrasında kurda sert bir gevşeme olmuş ve kur 4,27 seviyelerine kadar gerilemişti.

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin İran ile 2015 yılında yapılan nükleer anlaşmadan çekildiğini ve İran'a yaptırımları tekrar başlatacağını açıklayarak Ortadoğu'da yeni çatışma ihtimalini artırdı ve küresel petrol arzı görünümü hakkında belirsizlik yarattı.

Trump, dün gece Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, "ABD'nin tek taraflı, hiçbir şekilde yapılmaması gereken berbat anlaşmanın" temelini sarsmak için İran'a ekonomik yaptırımları tekrar başlatacağını söyledi.

ABD Hazine Bakanlığı'nın verdiği bilgiye göre İran'ın enerji, otomotiv ve finans sektörlerini hedef alan yaptırımlar üç ila altı ay arasında tekrar başlatılacak.

Öne Çıkanlar