Dolarda felaket senaryosu: Ekonomist Selçuk Geçer, 'Uyarıyorum' diyerek tarih verdi

Dolarda felaket senaryosu: Ekonomist Selçuk Geçer, 'Uyarıyorum' diyerek tarih verdi
Yayınlanma:
A+ A-
Geçer, 'İhracat her geçen gün biraz daha daralmaya devam ediyor. Bu da dolara ihtiyacın her geçen gün artacağını, dolar kıtlığı oluşacağını, büyük bir kırılma olacağını gösteriyor' dedi.

+GERÇEK - Dövizdeki ateş bir türlü sönmüyor. Çarşamba akşamı katıldığı bir canlı yayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yıl sonuna kadar hedefinin faiz oranını tek hanelere indirmek olduğunu söylemesiyle dolardaki yükseliş hızlandı. Dün yükselişe geçen dolar/TL kuru 18,55 liraya kadar çıktı. Yatırımcılar ise yükseliş karşısında ne yapacağını şaşırdı.

Dolar kurunda yaşanan yükselişi değerlendiren ünlü ekonomist Selçuk Geçer, 'Uyarıyorum' diyerek düşüş tarihini açıkladı. Dış ticaret açığının gittikçe arttığını belirten Geçer, 'Felaket geliyor' uyarısıyla doların patlayacağı tarihi açıkladı.

Hükümetin doları düşürerek ihracatı arttırmaya çalıştığını belirten Geçer, bu durumun büyük tehlikelere yol açacağını söyledi. Geçer, aynı zamanda bu durumun ithalat ile ihracat arasındaki makasın her geçen gün arttığını belirtti.

İhracatın her geçen gün biraz daha daraldığını söyleyen Selçuk Geçer şu ifadeleri kullandı:

"İhracatımız her geçen gün bir daha daralmaya devam ediyor. Önümüzdeki dönem dış ticaret açığının artacağını, dolayısıyla dolara olan ihtiyacın her geçen gün daha da artacağını, dolar kıtlığı oluşacağını ve dolarda büyük bir kırılma ile karşı karşıya olduğunu bize gösteriyor."

Geçer, ihracatın azaldığını, ithalatın ise arttığını belirtirken bu durumun büyük bir dış ticaret açığına neden olduğunu belirterek, "İhracat azalıyor, ithalat artıyor. Bu da büyük bir dış ticaret açığına neden oluyor. 50 milyar dolar kapatmak için dövizi yükseltmek gerekli. Bunu da geçen yıl yaptılar. Bu sene de bunu daha agresif bir şekilde yapacaklar. Bu da bizi 110 ila 120 milyar dolar dış ticaret açığına götürür. Türkiye'den para kaçışı da var. Kredi notlarımız patır patır düşürür. Ekonomik krizden ekonomik krize koşarsınız. Merkez bankasının faiz indirmesinin nedeni buydu" dedi.

DOLARDAKİ ATEŞ HARLANACAK

Yaşanan durum karşısında dolar kurunun fırlayacağını belirten Geçer, "Kıtlaşan dolar hem piyasada hem ekranda sert bir şekilde gitmesine neden olacak. Kurun yukarı doğru fırlaması enflasyonun yükselmesine ve işsizlik furyasını beraberinde getirecek. İnsanlar fakirleşirken bankacılık sektörü karını katlamaya başladı. En çok vatandaş kaybedecek. Türkiye'deki yoksulluk sınırı asgari ücretin dört katı" ifadelerini kullandı.

YÜZDE 100 ARTIŞ GELEBİLİR

Geçer, dolarda yüzde 100 hareketin gelebileceğini söyleyerek, "Bu dış ticaret açığı ile bu kısa vadeli borçlarla dolar kıtlığıyla önümüzdeki çok agresif hareketleri görebiliriz. Yükselmelerden bahsetmiyorum. Net bir kırılma ile karşılaşabilir. yüzde 100'lük bir hareket gelebilir. Bu kaçınılmaz" dedi.

İlgili Haberler