Dünya Bankası'ndan Covid-19 aşısı için 12 milyar dolarlık kaynak

Dünya Bankası'ndan Covid-19 aşısı için 12 milyar dolarlık kaynak
Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu, gelişmekte olan ülkelerde Covid-19 aşılarını, testlerini ve tedavilerini finanse etmek için 12 milyar dolarlık kaynağı onayladı.

Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu, gelişmekte olan ülkelerde koronavirüs aşılarının, testlerinin ve tedavilerinin satın alınması ile dağıtımını finanse etmek amacıyla 12 milyar dolarlık kaynağı onayladı.

Bankadan yapılan açıklamada, söz konusu finansmanla bir milyara kadar insanın aşılanmasının desteklenmesinin amaçlandığı bildirildi.

Açıklamada, gelişmekte olan ülkelerdeki vatandaşların güvenli ve etkili Covid-19 aşılarına erişmelerinin gerektiği belirtilerek, finansman paketiyle gelişmekte olan ülkelere uluslararası ortaklarla koordinasyon içinde aşıların geniş ölçekte uygulanmasına hazırlanabilmeleri için finansman ve teknik destek sağlanacağı kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dünya Bankası Başkanı David Malpass, "Güvenli ve etkili aşılar ile güçlendirilmiş dağıtım sistemlerine erişim, pandeminin seyrini değiştirmenin anahtarıdır, yıkıcı ekonomik ve mali etkileri yaşayan ülkelerin dirençli bir toparlanmaya doğru ilerlemelerine yardımcı olur" değerlendirmesinde bulundu.

Öne Çıkanlar