Ekonomist Selçuk Geçer, tarih vererek altın ve dolarda neler olacağını açıkladı

Ekonomist Selçuk Geçer, tarih vererek altın ve dolarda neler olacağını açıkladı
Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Ağustos 2022 03:51
A+ A-
Geçer, 'Dolar yılı 25-30 TL seviyelerinde tamamlarsa, öpüp başınıza koyun' dedi, krizin derinleşmesi halinde 1000 TL seviyelerinde olan gram altının 2000 TL'lere çıkacağını iddia etti.

+GERÇEK - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararı gündeme bomba gibi düşerken ekonomist Selçuk Geçer'den dikkat çeken açıklamalar geldi. Yatırımcıların yakın markajına giren Geçer, piyasalarda yaşanan yükselişlere ilişkin elinde gram altın ve dolar bulunduranlara da ciddi uyarılan yaptı.

Dolardaki artışın devam edeceğini belirten Geçer, "Dolar yılı 25 -30 TL seviyelerinde tamamlarsa, öpüp başınıza koyun" dedi. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararlarını değerlendiren ekonomist Selçuk Geçer, üst üste 75 baz puan artıran Fed'in geri fren yapacağını ve faiz konusunda kısmaya gideceğini kaydetti.

Yaptığı açıklamada dolara olan eğilimin son dönemlerde azaldığını ve altına eğilimin arttığını kaydeden Geçer, doların yükselişine oranla gram altınında yükseleceğini dile getirerek, yeni seviyeleri de paylaştı. 

Geçer, "Dolarda o beklenen yükseliş geldiğinde gram altın 1200 lira yıl sonunda 1500 seviyeleri test edecek. Dolar 20 TL ons altın 1800 olduğunda. Altın yükselmeye devam edecek" dedi.

Yaptığı açıklamada dünyada yaşanan ekonomik krizin sonuçlarının Türkiye için ağır olacağını kaydeden Selçuk Geçer, yaşanacak olan krizin derinleşmesi halinde 1000 TL seviyelerinde olan gram altının 2000 TL'lere çıkacağını iddia etti.

ENFLASYON ÜÇ HANELİ OLACAK

Geçer, gerilim sonucunda dirençlerin şimdiden zorlanmaya başladığını dile getirerek, söz konusu bu durumun Türkiye ekonomisine ciddi zararlar doğuracağını belirtti.

Türkiye makro ekonomi alanında çok kötü olduğunu kaydeden Geçer, ekonomik güvenin son 17 yılda en diplerde olduğunu ve artık şu dönemde en değerli şeyin ise nakit olduğunu dile getirerek, "Nakitte kalanlar şanslı olacak" dedi.

Geçer, "Enflasyonun olduğu ortamlarda önce konut fiyatları yükseliyor gibi olur ama sonra bir tepe taklak oluyor. Dikkatli olmanız gerekiyor" diye konuştu.

Resmi olarak açıklanan enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını kaydeden Selçuk Geçer, gerçek enflasyonda karşılık gelen doların 37 TL olduğunu söyledi.

Geçer, yeni açıklanan enflasyonun ise 40 liraya denk geldiğini söyledi. Dolar hakkında yüksek tahminleri ile bilinen Selçuk Geçer bu defa ise doların göreceği korkunç rakamı söyledi. Enflasyonun toparlanmaması halinde doların üç hanelere gideceğini her seferinde kaydeden Geçer, 100 TL'ye dikkat çekti. 

Yayınladığı Youtube videosunda 1994 krizine vurgu yapan Geçer, o dönemlerde 8 bin liralık dolar kurunun 48 bin liraya çıktığını ve sonrasında 1 milyon 600 lira olduğunu kaydetti.

Geçer, dolar yükselirken euronun düşmesinin ithalatçı firmaların daha da büyük zora sokacağını söylerken, bunun ithalatı daha da koparacağı ve cari açığın daha da ortaya çıkacağı anlamını taşıdığını dile getirdi.