Erdoğan, örtülü ödenekten 2021 yılında 6 milyar TL'ye kadar harcayabilecek

Erdoğan, örtülü ödenekten 2021 yılında 6 milyar TL'ye kadar harcayabilecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2021'de hesabı sorulamayan 'örtülü ödenek' olarak da adlandırılan Gizli Hizmet Giderleri kaleminden isterse 6 milyar TL’ye kadar harcama yapabilecek.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hesabı sorulamayan ve "örtülü ödenek" olarak da adlandırılan "Gizli Hizmet Giderleri" kaleminden gelecek yıl 6 milyar TL’ye kadar harcama yapabilecek.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda dün görüşmelerine başlanan 2021 Yılı Bütçe Teklifi’ne göre, genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerine 1 trilyon 223,5 milyar TL ödenek ayrıldı.

Birgün gazetesinde yer alan habere göre, kanun gereği, Cumhurbaşkanı Erdoğan isterse gelecek yıl gizli hizmet gideri olarak bu tutarın binde 5’ini harcayabilecek. Bu hesapla Erdoğan’ın istediği gibi kullanabileceği, 6 milyar 115 milyon TL’ye kadar çıkabilecek.

OLAĞANÜSTÜ DURUM HARCAMASI

Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Yasası’nda yer alan düzenlemeye göre, gizli hizmet giderleri, "Kapalı istihbarat ve kapalı savunma hizmetleri, Devletin millî güvenliği ve yüksek menfaatleri ile Devlet itibarının gerekleri, siyasi, sosyal ve kültürel amaçlar ve olağanüstü hizmetlerle ilgili Devlet ve Hükümet icapları" için kullanılabiliyor.

Mevzuat, örtülü ödeneğin "Bu amaçlar dışında ve Cumhurbaşkanının ve ailesinin kişisel harcamaları ile siyasi partilerin idare, propaganda ve seçim ihtiyaçlarında" kullanılmasını kesinlikle yasaklıyor.

YILLARA GÖRE HARCAMALAR AKP DÖNEMİNDE REKOR KIRDI

AKP iktidarlarını kapsayan 18 yıllık dönemde gizli hizmet giderleri kaleminden yapılan harcamalar, tüm zamanların rekorunu kırdı. Buna göre, AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından 2020 yılının Ekim ayına kadar örtülü ödenekten 19 milyar TL harcandı.

2003 yılı mart ayında Abdullah Gül’den Başbakanlığı devralan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçildiği 2014 yılı Ağustos ayına kadar 7 milyar 93 milyon TL gizli harcama yapıldı.

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle gizli ödeneğe 2015’de ortak olmasıyla harcamalardaki rekorlar kırılmaya başlandı. 2015’de 1,7 milyar TL, 2016’da 2 milyar TL harcanan örtülü ödenekten 2017’de ise iki ayrı harcama kalemi üzerinden tam 3 milyar TL harcandı. 2018’de bu tutar 1 milyar 721 milyon TL, 2019’da ise 2 milyar 80 milyon TL oldu. Bu yılın ekim ayına kadar yapılan harcama tutarı ise 1 milyar 558 milyon TL olarak hesaplandı.

Öne Çıkanlar