Erdoğan'dan asgari ücret ve emekli zammı açıklaması: Rahatlatacak çözümleri geliştirdik

Erdoğan'dan asgari ücret ve emekli zammı açıklaması: Rahatlatacak çözümleri geliştirdik
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücret zammı için "En makul çözümü bulacağımıza inanıyorum" dedi. Ara zam sözü yerine getirilmeyen ve düşük kök maaş nedeniyle temmuz zammından da yararlanamayan emekliler için "Hamdolsun sözümüzü tuttuk" ifadesini kullandı.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Özbekistan dönüşü uçakta, ocak ayındaki asgari ücret ve emekli maaşı zammına ilişkin soruyu yanıtladı. "Asgari ücretle emeklilere yapılacak zamla ilgili bir açıklamanız olur mu?" sorusuna Erdoğan şu yanıtı verdi:

Küresel gündemi de meşgul eden enflasyon sorunu ile mücadelede kararlıyız.

"Enflasyonun belini kırdık, etkilerini de önümüzdeki süreçte sileceğiz. Biz hep çalışanlarımızı ve emeklilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz dedik ve hamdolsun sözümüzü tuttuk. Asgari ücrete cumhuriyet tarihinde yapılmamış oranda zam yaptık. Emeklilerimizin maaşlarını artırdık ve onları daha da rahatlatacak çözümleri geliştirdik ve çok yakında uygulayacağız. Biliyorsunuz emeklilerimizi kısa vadede rahatlatacak 5 bin liralık ikramiye ödemelerini de bu ay içerisinde yapmayı planladık. Aldığımız tedbirlerle yapacağımız ödemelerle emekli ve çalışanlarımızın yanında durduk, bundan sonra da durmaya devam edeceğiz. Asgari ücret konusunun kendi takvimi var biliyorsunuz. İşçilerimizi ara zamla rahatlatmıştık, şimdi de işçi ve işveren kesimini bir araya getirip en makul çözümü bulacağımıza inanıyorum."

5 MİLYONDAN FAZLA EMEKLİ ASGARİ ÜCRETTEN 4 MİLYON LİRA AZ MAAŞ ALIYOR

Ancak Erdoğan'ın açıklamalarının aksine, özellikle emekliler temmuz zammında büyük hayal kırıklığına uğradı. Memurlara sağlanan 8 bin liralık seyyanen zam, seçim öncesi Erdoğan'ın vaatleri arasında olmasına karşın yerine getirilmedi.

5 milyondan fazla emekli ise temmuz zammından yararlanamadı. 2008 yılında Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde aylık bağlama oranı yarı yarıya düşürüldüğü için kök maaşları çok düşük kalan milyonlarca emekli, temmuzdan önce olduğu gibi temmuzdan sonra da 7 bin 500 lira maaş almaya devam etti. Asgari ücretten dahi 4 bin lira düşük maaş alan emekliler yaşam mücadelesi veriyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar