EYT oldu EPT: Kademeli prim şartı aranacak

EYT oldu EPT: Kademeli prim şartı aranacak
Yayınlanma:
A+ A-
Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinde, söylendiği 1999 öncesi haklar aynen verilmedi, sadece yaş şartı kaldırıldı. Prim gün sayısı şartı, yürürlükteki mevzuata göre korundu. Bu durumda emekli olmayı bekleyenler 3 yıla kadar bekleyebilecek.

Artı Gerçek - AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, TBMM Başkanlığı'na sunulan EYT yasa teklifinin detaylarını bugün açıkladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in, EYT'nin Meclis'e sunulduğu gün Kıbrıs'ta olması dikkat çekerken, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin bu kez de emeklilikte prime takılanlara (EPT) dönüştüğü ortaya çıktı.

Akbaşoğlu, düzenlediği toplantıda, "Yürürlükteki mevzuata göre prim gün sayısını ve çalışma süresini dolduran herkes kendi mevzuatı çerçevesinde emekli olabilecek" dedi. Bu durumda, SSK'dan 5 bin prim günüyle emekli olmayı bekleyenlerin prim günü şartı 5 bin 975 güne kadar uzatılmış oldu. Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’na tabi olan kadınlar 7 bin 200, erkekler ise 9 bin prim gününü doldurarak olabilecek.

AKP'nin hazırladığı yasa teklifinde, prim günü şartının arandığı bölüm şöyle:
yasa.jpg

YÜRÜRLÜKTEKİ MEVZUATA GÖRE PRİM GÜNÜ ŞARTI

EYT, sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihi öncesinde olan kişileri kapsıyor. Yürürlükteki mevzuata göre istenen prim gün sayıları şöyle:
yeni.jpg


erkek-001.jpg

(EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar