EYT'de 02 ve 08 kodu ne anlama gelecek?

EYT'de 02 ve 08 kodu ne anlama gelecek?
SGK Uzmanı Özgür Kaya anlattı: "Emekli olduktan sonra işe giriş bilgilerindeki bazı kodlar da değişiyor. Burada öne çıkan, '08' ve '02' kodları oluyor.

Artı Gerçek - Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin ocak ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Yaklaşık 4,5 milyon kişinin EYT kapsamına girdiği belirtilirken, ilk etapta yaklaşık 1 milyon kişinin emekli olması bekleniyor. EYT düzenlemesine yönelik çalışmalar sürerken, sigorta prim dökümünde karşınıza çıkabilecek K, Ş ve S harflerinin ne anlama geldiği merak konusu oldu.

CNN Türk yayınına konuk olan sosyal güvenlik uzmanı Özgür Kaya hem bu sorunun yanıtını verdi hem de emeklilik sonrası çalışacaklar için karşılarına çıkacak olan 02 ve 08 kodunu anlattı.

Kaya'nın bu konudaki açıklamaları şöyle: "Çalışanlar e-devletten kontrol ettiklerinde hizmet dökümlerinin baş sol kısmında bu harfleri görebilirler ve bunlarında farklı renkleri var. Turuncu, kırmızı ve yeşil şeklinde. 'K' harfi dediğimiz 'Kontrollü İşyeri'. Yani denetim elemanları tarafından işyeriyle ilgili süreç içerisinde yapılmış işlemler. Yani işyerinde birtakım sıkıntıların olabilme ihtimali söz konusu olabilir. Ki bu işyerleri geçmiş yıllarda pek çok olumsuzluklara sebebiyet verdiği için çalışanları ileride mağdur olmamaları için çalışma süreleri devam ederken Sosyal Güvenlik Kurumu'nun denetim elemanları tarafından incelemeler yapılıyor. Riskli gördükleri işyerlerine bu harfleri veriyorlar. Yani bu işyerleri denetim elemanlarının gözetiminde birtakım işlemler yapıyor.

EN RİSKLİ GRUP S HARFİYLE YER ALANLAR

'Ş' ise 'Şüpheli İşyeri'. Yani bir işyeri açılmış. Bu işyerinde fiili olarak faaliyete devam edip etmediği, primlerini düzenli ödeyip ödemediği konusunda bir itilaf ya da şüphe uyandırdığını görüyoruz. Burada yine Sosyal Güvenlik Kurumunun denetim elemanlarının işlem yaptığını takip edebiliriz.

En riskli grup ise 'S' harfi ile yer alan 'Sahte İşyeri'. Burası fiili hayatta hiçbir faaliyeti olmayıp sigorta primi toplamak için ya da usulsüzlük yapmak için yapılan, tescil edilen işyerleri ki burada hizmet alan işverenlerin çalışanları, emekli olmaları durumunda bu işyerinde S harfi ile adlandırılmış işyerinden emekli olmuş kişi ileriki yıllarda bu işyerinin sahte olduğu tespit edildiği takdirde emeklilikleri iptal edildiği gibi, aynı zamanda almış olduğu sağlık hizmetleri ve geçici iş görmezlik gelirleri de yasal faizleri ile birlikte çalışandan geri alınmakta.

EMEKLİLİK SONRASI DİKKAT

SGK uzmanı Kaya, emekli olduktan sonra çalışanların işe giriş bilgilerindeki bazı kodların da değiştiğine dikkat çekerek, şu bilgiyi paylaştı: "Burada öne çıkan, '08' ve '02' kodları oluyor. "Kişi emekli olduktan sonra statüsü değişmiş oluyor, aktif durumdan pasif duruma düşmüş oluyor. İşten ayrılış kodunu '08' olarak kullanacaklar, bu emekli demektir. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edecekse, bu sefer işe giriş kodu '02' olacaktır. İşverenlerin işe giriş bilgilerindeki kodları ve işten çıkış kodlarına bu noktada dikkat etmeleri gerekiyor."

Öne Çıkanlar