Fitch Avrupa'da yakın zamanda resesyon bekliyor

Fitch Avrupa'da yakın zamanda resesyon bekliyor
Yayınlanma:
A+ A-
Fitch Ratings, Avrupa ve ABD ekonomisinde ekonomik durgunluk nedeniyle resesyon bekliyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu, Euro Bölgesi resesyonun bu yıl başlamasını bekliyor.

Artı Gerçek - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye ekonomisini de yakından ilgilendiren karamsar bir tablo ortaya koydu. Fitch'ten yapılan yapılan açıklamada, ABD ve Euro Bölgesi ekonomilerinin önümüzdeki dönemde artan enflasyon karşısında azalan tüketici talebi nedeniyle resesyona girmesinin beklendiği belirtildi.

Türkiye'nin bir numaralı ihracat pazarı Euro Bölgesi’nde resesyonun ABD’den daha önce, bu yıl içerisinde başlamasının ve doğalgaz krizinin enerji fiyatlarında oynaklığı artırması nedeniyle daha ağır yaşanmasının beklendiği vurgulanan açıklamada, hane halklarının olası bir şoka hazırlandığı ve harcamalarını kıstığı ifade edildi.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, yükselen faiz oranları ve küresel enflasyon nedeniyle 2023 yılında hükümetlerin fonlama maliyetlerinin de artmasının beklendiği ifade edildi.

ZAYIF BÜYÜME, DAHA MALİYETLİ BORÇLANMA

Covid-19 salgınına ilişkin belirsizlikler ve emlak sektöründe devam eden gerilim nedeniyle görünümün kısıtlı kaldığı Çin’in ise gelecek yıl küresel büyümeyi anlamlı bir şekilde artırmasının beklenmediği anlatılan açıklamada, “2023'te daha zayıf küresel büyümeye, daha yüksek ülke borçlanma maliyetleri eşlik edecek” denildi.

Açıklamada, 2022 yılının, kredi derecelendirme şirketi tarafından değerlendirilen gelişen piyasa ekonomilerinde en fazla not indiriminin yapıldığı ikinci yıl olduğu belirtildi.

RİSKLER YÜKSEK

AA'nın aktardığına göre Fitch Ratings’in açıklamasında, "Jeopolitik riskler yüksek seyrini sürdürüyor. Henüz Rusya ve Ukrayna için ve benzer şekilde Çin-ABD ilişkileri için uzlaşmaya yönelik net bir yol yok” değerlendirmesine yer verildi.

Tedarik zincirlerinin küresel çatışmalara ilişkin risklerden etkilendiği, olası risklerin yayılma eğilimi gösterdiği belirtilen açıklamada, şu değerlendirmeye yer verildi: "Gelişen piyasaların ülke kredilerine ilişkin riskler doların değerlenmesiyle arttı. Dikkatler 2023 yılında daha çok döviz rezervlerine oranla finansman ihtiyacı yüksek olan, daha küçük gelişen piyasa ekonomileri üzerinde olacak."

Öne Çıkanlar