Fitch'ten Türkiye'ye rezerv uyarısı: Sürdürülebilir değil

Fitch'ten Türkiye'ye rezerv uyarısı: Sürdürülebilir değil
Yayınlanma:
A+ A-
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, 'Türkiye'nin uluslararası rezervlerindeki iyileşmenin sürdürülebilir olmadığı' değerlendirmesinde bulundu. Raporda, Türkiye'nin ekonomi politikasının kalıcı iyileşmeye uygun olmadığı da ifade edildi.

Artı Gerçek - Merkez Bankası (MB), Aralık 2022 dönemine ilişkin 'Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri' verilerini dün yayınladı. Buna göre, toplam rezervler 127 milyar dolara oldu. Net uluslararası rezervler 24,88 milyar dolar, swap hariç net rezervler ise eksi 46,4 milyar dolar oldu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings ise yayınladığı raporda, Türkiye’nin uluslararası rezervlerindeki iyileşmenin sürdürebilir olmadığını belirtti. Raporda, seçim öncesi uygulanan ekonomi politikalarının. Türkiye'nin uluslararası rezervlerindeki 'iyileşmeyle' tutarlı olmadığına dikkat çekildi. Fitch ayrıca, Merkez Bankası’nın rezerv yapısının zayıf kalmaya devam ettiğini ve net yabancı varlık pozisyonunun döviz swapları çıktıktan sonra eksi 57 milyar dolar olduğunun altını çizdi.

Raporda; seçim öncesinde yüksek oranda olan negatif faizler, genişletici maliye ve kredi politikaları, devam eden döviz talebi ve yüksek cari açığın Türk Lirası ve uluslararası rezervler üzerindeki baskıyı artıracağına işaret edildi.

Fitch, seçim öncesi yılın ilk yarısında kamu harcamalarının yüksek artış göstermesinin de beklendiğini belirtti. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar