Garo Paylan: KÖİ'ye sadece iki yılda bütçeden ödenen parayla üç köprü bir tünel yapardık

Garo Paylan: KÖİ'ye sadece iki yılda bütçeden ödenen parayla üç köprü bir tünel yapardık
Yayınlanma:
A+ A-
HDP'li Paylan, Avrasya Tüneli ve Çanakkale köprüsünün 3 milyar dolar civarında paraya mal olduğunu bu paranın 2022 yılı KÖİ ödemelerine denk geldiğini söyledi. İYİ Parti'li Yılmaz ise önümüzdeki yıl KÖİ için 54 milyar lira para ödeneceğini belirtti.

Artı Gerçek-Ulaştırma Bakanlığı’nın 2023 bütçe görüşmelerinde Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projelerine ödenen paralar tartışma konusu oldu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, KÖİ garanti ödemelerine bu yıl 3 milyar dolar, gelecek yıl da yine 3 milyar dolar ödeneceğini belirtti. Paylan, “Sadece iki yılda müteahhitlere ödenen 6 milyar dolarla Yavuz Sultan Selim, Çanakkale ve Osmangazi köprüleriyle Avrasya tünellerini yapardık” dedi.

‘BU KÖPRÜLERDEN ZENGİNLER GEÇİYOR’

Sözcüde yer alan Erdoğan Süzer’in haberine göre ‘üstelik bu tünel ve köprülerin tapusu bizim olurdu’ diyen Paylan şunları söyledi:

“Şimdi köprüler bizim mi? Değil. Daha yıllarca yandaş müteahhide para akacak. Üstelik bu köprülerden zenginler geçiyor, yoksullar sadece seyrediyor. İstanbul'dan İzmir'e araçla giden bin 200 lira geçiş parası ödüyor.”

Garo Paylan, Avrasya Tüneli ve Çanakkale köprüsünün 3 milyar dolar civarında paraya mal olduğunu bu paranın 2022 yılı KÖİ ödemelerine denk geldiğini söyledi. Paylan aynı şekilde Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprülerine ödenen 3 milyar doların da 2023'te yapılacak garanti ödemelerine karşılık geldiğini ifade etti.

‘54 MİLYAR LİRAYA HEM HASTANE HEM YOL HEM KÖPRÜ YAPARIZ’

İYİ Parti Milletvekili Durmuş Yılmaz da Karayolları bütçesinin yüzde 45'inin KÖİ ödemelerine gittiğini, bu oranın gelecekte daha da artacağını belirterek, KOİ modelinin bütçeyi esir aldığını söyledi. Gelecek yıl KÖİ için 54 milyar lira para ödeneceğine dikkat çeken Yılmaz, “54 milyar liraya hem hastane hem yol hem köprü yaparız. Müteahhitlere bu kadar borcu ödeyebiliyorsak büyük yatırımları da yapardık” ifadelerini kullandı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar