Goldman dolar tahminini 22'den 28 liraya çıkardı

Goldman dolar tahminini 22'den 28 liraya çıkardı
Yayınlanma:
A+ A-
Goldman Sachs analistleri üç, altı ve 12 aylık dolar tahminlerini yukarı yönlü revize etti. Commerzbank da dolar tahminini 20'den 25 liraya çıkarmıştı.

Artı Gerçek - Çok uluslu ABD yatırım bankası Goldman Sachs, üç aylık dolar/TL tahminini 19’dan 23’e, altı aylık tahminini 21’den 25’e, on iki aylık tahminini 22’den 28’e yükseltti.

Aralarında Kamakshya Trivedi Ve Danny Suwanapruti’nin olduğu analistler, uluslararası rezervlerin daha önce ciddi lira zayıflığının görüldüğü seviyelere yakın olduğuna ve net rezervlerin negatif bölgeye geçtiğine vurgu yaptı. Lira üzerindeki bu baskı göz önüne alındığında tek seferde düzeltme ihtimalinin arttığını belirten analistler “Liranın zayıflayıp zayıflamayacağı değil ne zaman zayıflayacağı söz konusu” değerlendirmesini yaptı.

FAİZ ARTIŞLARI BAŞLAYABİLİR

Mevsimsel turizm gelirlerinin yetkililere keskin bir kur düzeltmesini erteleme imkanı sunabileceğini belirten analistler yine de yerel seçimlerin ufukta olması sebebiyle daha erken bir düzeltme beklediklerini belirtti. Raporda “Liradaki zayıflık, düzeltmenin daha fazla faizlerde yapılması ve Mehmet Şimşek’in göreve gelmesinin yatırımcı güvenine yaratacağı pozitif etki ile hafifletilebilir” ifadeleri kullanıldı.

Avrupa'nın en büyük bankalarından Commerzbank, yıl sonu dolar/TL tahminini 20'den25 seviyesine yükseltmişti. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar