Gözler bu akşam S&P'den gelecek kredi notunda

Gözler bu akşam S&P'den gelecek kredi notunda
Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Kasım 2019 07:34
A+ A-
Piyasalar Merkez Bankası'nın enflasyon raporu ve Fed kararı beklentileriyle yoğun bir haftayı geride bırakıyor. Bu gece S&P Türkiye'nin kredi notunu açıklayacak.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimi sonrası açıklamalarının gelecek yıl için indirim beklentilerini azaltmasıyla dün yükselen dolar/TL, dün 5.56-5.61 aralığında dalgalı bir seyir izledi.

Öte yandan piyasalar bugün S&P’nin açıklayacağı Türkiye’nin kredi notunu bekliyor. Uzmanlar S&P’nin Türkiye’nin kredi notunu değiştirmesini beklemiyor. Türkiye’nin kredi notunun B+’da bırakılması görünümün de ‘durağan’da tutulması fiyatlanıyor. Kredi notunun saat 23:10’da açıklanması bekleniyor.

Fed 25 baz puan ile tahminlere paralel faiz indirim kararı alırken, seri faiz indirimlerine gerek duymadığının sinyalini verdi.

Fed Başkanı Jerome Powell, faiz kararının ardından dün akşam düzenlediği basın toplantısında, "Şunu açıkça belirteyim, bu uzun süreli faiz indirimlerinin başlangıcı anlamına gelmiyor" dedi, ancak "Sadece tek bir faiz indirimi yapılacak demedim" ifadesini de kullandı.

Powell, faiz indirimini "para politikasında döngü ortası ayarlaması" olarak niteledi. Yatırımcılar ise bunu sert faiz indirimlerinin yakın vadede gerçekleşmeyeceği olarak yorumladı.

Yatırımcıların uzun süreli bir gevşeme döngüsünün olası olmadığına karar vermesiyle Fed sonrası dolar endeksi 26 ayın en yüksek seviyesine geldi.

DOLARİZASYON BASKISI DEVAM EDİYOR

Dolar/TL 5.58 seviyesinde işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Beste Naz Süllü, kurun belli bir süre volatiliteden arınması ve gerilemesinin hane halkının bir süredir çok katı olduğu dolarizasyon konusunda döviz bozdurumlarını da beraberinde getirdiğini söyleyerek, "Bu da içeride bir miktar döviz likiditesi yaratsa da tam anlamıyla talebi karşılayacak likiditenin kaynağı bu değil. Ancak kur şu anda temel gelişmelerden bir miktar kopukluk yaşıyor. Ekonomik aktivitede tekrar toparlanma görene kadar ve ekonomiye duyulan güven artana kadar kur üzerinde dolarizasyon baskısının devam ettiğini görebiliriz. Dolar/TL 5.55-5.63 arasında dengelenme eğiliminde. Enflasyonun tek haneleri görme ihtimalinin olması ve küresel genişlemeci adım beklentileri kurda yukarı yönlü hareketleri geri satışlarla baskılıyor" dedi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar