Halef selef gerginliği: Mnuchin, Yellen'ın 455 milyar dolarlık desteğe erişimini zorlaştıracak

Halef selef gerginliği: Mnuchin, Yellen'ın 455 milyar dolarlık desteğe erişimini zorlaştıracak
ABD Hazine Bakanı Mnuchin, halefi olması beklenen eski Fed Başkanı Yellen'ın Covid-19 destek programından kalan paraya erişimini zorlaştırmak için bu miktarı başka bir hesaba taşıyor.

 ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Coronavirus Destek ve Ekonomik Güvenlik Yasası (CARES) fonundan kalan harcanmayan 455 milyar doları, halefi olması beklenen eski ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın kullanım için Kongre'nin onayına ihtiyaç duyacağı bir hesaba taşıyacak.

Hazine Bakanlığı'nın salı günkü açıklamasına göre, söz konusu meblağ Hazine Bakanlığı'nın genel fonuna aktarılacak. Çoğunluğu Fed'in acil durum borç verme imkanlarını desteklemek için harcanan paranın kalanına, kanun yapıcıların izni olmadan Yellen'ın aynı amaçla erişimi imkansız hale gelecek.

Mnuchin'in adımı Demokratların tepkisini çekiyor. Fed ve Hazine Bakanlığı'nın Covid-19 destek fonlarını denetleyen, Kongre'nin atadığı Bharat Ramamuti, "İyi haber şu; bu yasa dışıdır ve gelecek yıl tersine çevrilebilir" dedi.

Hazine Bakanlığı Sözcüsü ise Mnuchin'in adımının fonlamayı sağlayan CARES teşvik yasası kapsamında yasal olduğunu belirtti.

ABD'nin seçilmiş Başkanı Joe Biden, ABD Hazine Bakanlığı için adayı olarak Janet Yellen'ı seçti. Biden'ın geçiş süreci ekibi geçen hafta Mnuchin'in Fed'den fonların iadesi talebinin "ciddi ölçüde sorumsuzca" olduğunu belirtmişti. Ancak Mnuchin, Biden'ın ekonomiyi canlandırmak için seçeneklerini sınırlandırma girişimini reddetti.

Hazine Bakanlığı'nın genel fonu, Bakanlık internet sitesindeki bilgilere göre yalnızca Kongre kararına dayalı olarak kullanılabiliyor.

Bu adımla birlikte Hazine Bakanı'nın takdir yetkisinde 80 milyar doların altında bir miktarın kullanımı kalacak.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar